poniedziałek, 22 grudnia 2014

Film, który koniecznie trzeba obejrzeć

Po prostu niesłychane...
Naomi Feil, Żydówka, śpiewa pieśni chrześcijańskie pani Gladys, która choruje na alzheimera od 2000 roku i nie jest w stanie mówić. Spójrzcie, co dzieje się pod koniec, kiedy pani Feil otwiera jej serce...
https://www.facebook.com/video.php?v=273996869413969

czwartek, 18 grudnia 2014

Wrocławscy naukowcy opracowali nową metodę wykrywania choroby Alzheimera

Akustyczna analiza głosu i mowy pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera - poinformowali wrocławscy lekarze i inżynierowie. Po dwóch latach badań opracowali metodę i prototyp urządzenia pomocnego do postawienia właściwej diagnozy.
Jak powiedział w czwartek (18 grudnia) podczas konferencji prasowej kierownik kliniki otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Tomasz Kręcicki, metoda akustycznej analizy głosu i mowy jest tanim i skutecznym sposobem wczesnego wykrycia i monitorowania przebiegu choroby Alzheimera.
- To pierwsze takie badania głosu i mowy na świecie, które mogą się okazać przełomowe w chorobie Alzheimera. Wykonujemy je z bardzo dobrym efektem od dwóch lat - powiedział Kręcicki.
Jak podkreślił, prototyp urządzenia wykorzystuje w analizie fakt, że "ci pacjenci inaczej mówią i melodia ich mowy jest charakterystyczna".
Współtwórca metody i urządzenia inż. Marcin Just wyjaśnił, że badanie nie trwa dłużej niż dziesięć minut i polega na nagraniu wcześniej przygotowanych testów np. pacjent najpierw ma dziesięć razy powiedzieć jedną głoskę, a następnie tę samą głoskę dowolną ilość razy powtórzyć.
- Okazuje się, że gdy pacjent musi liczyć zupełnie inaczej ją wypowiada. Badamy "długość" głoski, ale też i rozkład energii przy jej wypowiadaniu. Analiza głosu i mowy pozwala na stwierdzenie trudności w połączeniach pomiędzy aparatem mowy a mózgiem, a tym samym wytypowanie chorych - powiedział Just.
Dodał, że do analizy służą opracowane specjalnie algorytmy i rodzaj programu komputerowego. Samo urządzenie do badania składa się z czułych mikrofonów i nagrywarki i nie musi być większe niż telefon komórkowy.
Wielkość urządzenia ma znaczenie, ponieważ kolejnym krokiem w badaniach ma być analiza całodobowej aktywności głosowej pacjenta.
Kręcicki zaznaczył, że metoda akustycznej analizy głosu i mowy ma być dodatkowym narzędziem w diagnozowaniu, a nie powinna zastąpić oceny specjalistów.
- Chcielibyśmy, by mogła być stosowana powszechnie i pozwalała wytypować osoby podatne na tę przypadłość. Ostateczna diagnoza należałaby do specjalistów m.in. psychiatrów, neurologów i byłaby
poprzedzona odpowiednimi badaniami m.in. rezonansem - mówił Kręcicki.
Zdaniem twórców urządzenia koszt jego seryjnej produkcji wyniesie kilka tys. zł.
Cały tekst: Wrocław: naukowcy opracowali nową metodę wykrywania choroby Alzheimera - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl

Axura - lek stosowany w chorobie Alzheimera wycofany z aptek

Jak podaje serwis wp.pl: Axura, lek stosowany w chorobie Alzheimera, został trzy dni temu wycofany z obrotu na terenie kraju. Powodem tej decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego była informacja o defekcie pompki dozującej lek.
GIF nakazał wycofanie z obrotu roztworu doustnego Axura 5 mg/dawkę następujących serii:
  • Nr 362810, data ważności 31.12.2016
  • Nr 361853, data ważności 31.12.2016
  • Nr 365788, data ważności 28.02.2017
  • Nr 367184, data ważności 31.05.2017
  • Nr 367182, data ważności 31.07.2017
  • Nr 368476, data ważności 30.09.2017
  • Nr 368477, data ważności 30.09.2017
Do GIF wpłynęła informacja od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego (Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy) o defekcie pompki dozującej lek. Została ona potwierdzona w komunikacie Rapid Alert. Decyzja o wycofaniu została uzgodniona z Europejską Agencją Leków.
Axura należy do grupy leków przeciw otępieniu. Stosowana jest w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera.

środa, 17 grudnia 2014

Poruszający artykuł w "GW": "Te matki dostają 1000 zł od państwa. Myślicie, że się lenią w domu i malują paznokcie?"

Wracają z basenu, a matka, z którą Joanna dzieli pokój, wyciąga z torby mokrego pampersa i kładzie na kaloryfer. Joanna: "Co robisz?", a ona: "Wyschnie i będzie jak nowy, nie stać mnie na świeżą pieluchę".
2007 rok. Joanna jest młodą, zdrową, nieźle zarabiającą matką dwóch synów. Starszy Antek ma dwa i pół roku, mały Alek - sześć miesięcy. Zaczyna jeść łyżeczką, raczkować, świetnie się rozwija.
Gdyby wówczas ktoś powiedział Joannie, z czym przyjdzie jej się zmierzyć, nie uwierzyłaby.
Joanna codziennie spaceruje z Alkiem w wózku po warszawskim Ursynowie. Zawsze korzysta z pasów dla pieszych, ale tego dnia one nie zapewnią jej bezpieczeństwa. Gdy przechodzi przez jezdnię, w wózek uderza rozpędzony samochód. Ułamki sekund i Alek ląduje 200 metrów dalej na asfalcie. Matka z rozpaczy niemal traci przytomność.
Pierwszy raz spotykam Joannę w październiku br. pod kancelarią premiera. Ubrana w różową puchową kurtkę, czapkę z daszkiem i biało-różowe legginsy przeskakuje z zimna z nogi na nogę. Przyszła tu, by wesprzeć innych rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie – kto i kiedy może go złożyć

Ubezwłasnowolnienie polega na pozbawieniu lub ograniczeniu człowiekowi zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że dana osoba nie może być podmiotem czynności prawnych, czyli nie może we własnym imieniu kreować swojej pozycji.
Można się łatwo domyślić, że ubezwłasnowolniany nie jest zainteresowany procedurą. Dlatego zazwyczaj odbywa się ona wbrew jego woli.
Polski ustawodawca przewidział dwie formy ubezwłasnowolnienia: całkowite i częściowe. Zgodnie z art. 12 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014r., poz. 121 – dalej kc) ubezwłasnowolnienie całkowite oznacza pozbawienie zdolności do czynności prawnych. Omawiane zdarzenie może mieć miejsce tylko względem osoby, która ukończyła 13 lat, ale ze względu na:
• chorobę psychiczną
• niedorozwój umysłowy
• inny rodzaj zaburzeń psychicznych np. pijaństwa czy narkomanii
nie jest w stanie sama kierować swoim postępowaniem. Osoba taka może liczyć na pomoc opiekuna lub rodziców.
Cały artykuł: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/834991,kto-i-kiedy-moze-zlozyc-wniosek-o-ubezwlasnowolnienie.html

Trwają konsultacje społeczne w sprawie praw osób z niepełnosprawnością w Polsce

W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich zapraszamy Państwa do udziału w konsultacjach społecznych, dzięki którym zostanie opracowane końcowe sprawozdanie Rzecznika z realizacji przez Polskę zobowiązań wynikających z Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Zostanie ono przedstawione Komitetowi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw praw osób niepełnosprawnych. Konsultacje trwają do 6 stycznia 2015 roku.

Cele konsultacji
Celem konsultacji jest poznanie opinii wszystkich zainteresowanych prawami oraz potrzebami osób z niepełnosprawnościami, dotyczących obecnego dokumentu przygotowanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Chcemy dowiedzieć się, czy treść sprawozdania jest zgodna z Państwa wiedzą i doświadczeniami oraz w jakim stopniu trafnie opisuje rzeczywistość. Pragniemy także stworzyć możliwość uzupełnienia podejmowanych w raporcie zagadnień systemowych a także zweryfikowania rekomendacji wskazanych przez Rzecznika. Liczymy również, że konsultacje przyczynią się do upowszechnienia debaty na temat wdrażania w Polsce postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Adresaci konsultacji
Konsultacje skierowane są do wszystkich zainteresowanych, ze szczególnym uwzględnieniem:
  • Osób z niepełnosprawnościami
  • Opiekunów osób z niepełnosprawnościami
  • Przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką osób z niepełnosprawnościami
  • Pracowników instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami
  • Profesjonalistów, w tym pracodawców i organizacji pracodawców, pracowników służby zdrowia, edukacji oraz pomocy społecznej, przedstawicieli transportu i architektury
  • Przedstawicieli środowisk akademickich

Kształt konsultacji
Konsultacje będą przeprowadzone na dwa uzupełniające się sposoby – poprzez bezpośrednie spotkania oraz ankietę internetową. Na podstawie zgłoszonych spostrzeżeń przygotowany zostanie raport z konsultacji dla Rzecznika Praw Obywatelskich.

Konsultacje internetowe
Ankieta on-line jest dostępna dla osób posługujących się językiem polskim: http://fluidsurveys.com/s/konsultacje_sprawozdania_RPO/

czwartek, 4 grudnia 2014

Jak komunikować się z pacjentem chorym na alzheimera - bezpłatne warsztaty (Warszawa)

Ośrodek Pobytu Dziennego Care Experts zaprasza na bezpłatne warsztaty dla osób, które na co dzień troszczą się o bliskich z zaburzeniami pamięci oraz cierpiących na chorobę Alzheimera.
Temat spotkania: Jak komunikować się z podopiecznym cierpiącym na demencję?
Miejsce: Ośrodek Opieki Dziennej Care Experts, ul. Nowolipie 18
Termin: 13 grudnia (sobota), godz. 11.00.
Zainteresowani uczestnictwem w warsztatach proszeni są o potwierdzenie obecności do 12 grudnia, pod nr tel. 22 88 777 00 w godz. 8.00 – 16.00.
Honorowym Patronem cyklu warsztatów jest Rada i Zarząd Dzielnicy Wola m.st. stołecznego Warszawy.

Zaproszenie na świąteczne, 29. spotkanie z cyklu "Przystanek Alzheimer"

Z prawdziwą przyjemnością zapraszam na kolejne, tym razem świąteczne spotkanie "Przystanku Alzheimer", które odbędzie się w czwartek, 18 grudnia w godzinach 16.30-18.00 w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" przy ul. Generała Władysława Andersa 13.
Będzie to okazja do podsumowania kolejnego roku działalności inicjatywy społecznej "Przystanek Alzheimer", przedstawienia naszych planów na przyszłość, a przede wszystkim rozmowy i wsłuchania się w Państwa potrzeby.
Zgłoszenia chęci uczestnictwa w spotkaniu proszę przesyłać na adres: przystanekalzheimer@gmail.com lub telefonicznie 600600186.
Piotr Czostkiewicz