piątek, 22 maja 2015

zaproszenia na najbliższe imprezy w Warszawie i do wzięcia udziału w badaniach

Przekazuję garść informacji, o tym co się będzie działo w najbliższych dniach, a związane jest z chorobą Alzheimera i problemami osób starszych.
1. W najbliższą niedzielę, 24 maja odbędzie się "Wolski Korowód". Co to takiego? Coroczny piknik promujący działania instytucji i organizacji pozarządowych działających na terenie Woli. Impreza odbywa się w Parku Sowińskiego (przy ul. Elekcyjnej 17). Prezentacja organizacji w namiotach trwa w godzinach 14:00 -18:00. Potem rozpoczną się występy w amfiteatrze. Podobnie jak w ostatnich latach w namiocie Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" będzie działać punkt informacyjno-konsultacyjny "Przystanku Alzheimer".
2. Dzień później, czyli w poniedziałek 25 maja Europejska Fundacja Opieki zaprasza do udziału w konferencji: "InnovAge – z myślą o seniorach", która rozpocznie się o godz. 10:00 w Centrum Alzheimera (sala widowiskowa), przy Al. Wilanowskiej 257 w Warszawie.
Konferencja jest inauguracją polskiej edycji międzynarodowej platformy informacyjnej InnovAge dedykowanej opiekunom nieformalnym, zawodowym oraz seniorom. Celem konferencji jest promocja zawodu opiekuna oraz prezentacja innowacyjnych rozwiązań w opiece nad seniorem.
Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o potwierdzenie przybycia na adres e-mailowy: konferencja@innovage.org.pl bądź pod numerem telefonu: (0) 604 251 246.
3. W piątek i sobotę 29-30 maja w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Targi 55plus. Jest to możliwość prezentacji nowości, technologii, produktów i usług dedykowanych osobom w wieku 55+
Targi odbywają się w oba dni w godzinach 10-17. Zarówno w piątek, jak w sobotę działać będzie stoisko Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich". W sobotę zaś dodatkowo punkt informacyjno-konsultacyjny "Przystanku Alzheimer".
4. Przypominam też o prośbie grupy wybitnych polskich naukowców o zgłaszanie się do udziału w badaniach nad nowymi markerami choroby Alzheimera we krwi:
"Zespół Pracowni Badań Przedklinicznych o Podwyższonym Standardzie w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN poszukuje wolontariuszy do prowadzonych przez nas badań nad nowymi markerami choroby Alzheimera we krwi.
W celu zebrania grupy kontrolnej, poszukujemy osób zdrowych bez demencji, w wieku powyżej 60 lat, które byłyby gotowe oddać  14 ml krwi do badań. Krew pobierana będzie w szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z pracownikami naszego laboratorium:                
Katarzyna Laskowska-Kaszub lub Joanna Wojsiat, tel. 22 589-25-74, e- mail k.kaszub@nencki.gov.pl  lub  j.wojsiat@nencki.gov.pl."
5. Zachęcam też do dalszego odwiedzania blogu. Mamy już ponad 57 tysięcy wyświetleń!
Piotr Czostkiewicz

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"
inicjatywa społeczna "Przystanek Alzheimer"

środa, 6 maja 2015

Katowice: bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera

W sobotę (9 maja)w Katowicach odbędą się bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Spotkanie poświęcone będzie właściwej opiece nad chorymi, będzie miało także formę grupy wsparcia dla rodzin i bliskich.
Organizatorem warsztatów „Alzheimer - wspólne wyzwanie” jest katowicka klinika Neuro-Care we współpracy ze Śląskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim. Celem warsztatów jest wsparcie opiekunów oraz zwrócenie uwagi na potrzeby rodzin chorych.
W kraju na chorobę Alzheimera i inne zaburzenia pamięci choruje nawet 400 tysięcy osób, niemal wszystkie wymagają całodobowej opieki. Najczęściej to osoby starsze, które ukończyły 65 lat. Ponad 90 proc. z nich przebywa w domu, a opiekę nad nimi sprawuje najbliższa rodzina. Opiekunami są zwykle współmałżonek albo dzieci chorego, którzy biorą na siebie wysiłek nieustannego dyżuru. 
- Alzheimer jest chorobą, która dotyka wszystkich członków rodziny pacjenta, a zwłaszcza jego opiekunów. Często nie zdajemy sobie sprawy jak poważnym obciążeniem jest codzienna opieka. Ucząc najbliższych jak mądrze towarzyszyć choremu oraz jak go wspierać, możemy poprawiać jednocześnie jakość życia całej rodziny - tłumaczy dr Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach-Murckach organizującej warsztaty.
Jak podaje klinika w informacji dla mediów, podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać zagadnienia medyczne związane z chorobą Alzheimera, dotyczące m.in. leczenia zaburzeń snu, depresji, stanów lękowych oraz zaburzeń zachowania.
Druga część poświęcona będzie aspektom psychologicznym opieki nad chorymi - psycholog udzieli porad jak komunikować się z osobą chorą, jak reagować na zmiany jej nastroju i zachowania oraz w jaki sposób radzić sobie ze skutkami długotrwałej opieki nad bliskim z chorobą Alzheimera.
Pełen tekst i informacje o tym, jak zapisać się na warsztaty:
http://www.rynekzdrowia.pl/Neurologia/Katowice-bezplatne-warsztaty-dla-opiekunow-osob-z-choroba-Alzheimera,151338,8.html