poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Czy tylko 199 osób z Polski dotyczy i interesuje problem choroby Alzheimera? Nie wierzę!

Szanowni Państwo!
Oto nadarza się niepowtarzalne okazja, by dotrzeć do polityków i opinii publicznej w sprawie choroby Alzheimera. Chodzi o tzw. deklarację z Glasgow opracowaną przez Alzheimer Europe.
Poparcie tej inicjatywy zajmuje 2 (słownie: dwie) minuty. Wystarczy wejść na: http://www.alzheimer-europe.org/Policy-in-Practice2/Glasgow-Declaration-2014/Other-languages/Polski i kliknąć: podpisz i poprzyj deklarację z Glasgow.
Na razie zgłoszeń z Polski jest 199. Czyżby ten problem nas nie dotyczył? Nie mam takiego wrażenia.
Czego dotyczy deklaracja z Glasgow, o czym mówimy, jak wygląda druk deklaracji? Pozwólcie Państwo, że przytoczę ten cały tekst w oryginale. Tekst, który znajdziecie pod wcześniej podanym linkiem: http://www.alzheimer-europe.org/Policy-in-Practice2/Glasgow-Declaration-2014/Other-languages/Polski
"Alzheimer Europe zainicjował Deklarację z Glasgow 20 października 2014 r, a tego samego dnia została ona jednogłośnie przyjęta przez delegatów z 26 krajów członkowskich Alzheimer Europe.
Deklaracja z Glasgow wzywa do stworzenia Europejskiej Strategii w sprawie Demencji oraz takich narodowych strategii/planów w każdym kraju w Europie. Sygnatariusze wzywają także światowych przywódców do uznania demencji za priorytet zdrowia publicznego oraz do opracowania globalnego planu działań w zakresie demencji.
Jeśli chcielibyście Państwo podpisać i tym samym poprzeć Deklarację z Glasgow, prosimy kliknąć w link poniżej. Jeśli jesteś politykiem lub reprezentujesz organizację, prosimy użyć specjalnego formularza w formacie pdf na dole strony.
podpisz i poprzyj Deklarację z Glasgow

Deklaracja z Glasgow

My, sygnatariusze deklaracji, zobowiązujemy się w pełni do propagowania praw, godności i autonomii osób żyjących z otępieniem. Te uniwersalne prawa gwarantują Europejska Konwencja Praw Człowieka, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Międzynarodowe Pakty o Prawach Ekonomicznych, Społecznych i Kulturowych oraz o Prawach Obywatelskich i Politycznych, jak i Konwencja o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.
Uważamy, że każda osoba żyjąca z demencją ma:
 • Prawo do jak najszybszej diagnozy;
 • Prawo do dostępu do wysokiej jakości wsparcia po diagnozie;
 • Prawo do podmiotowej, skoordynowanej i jak najlepszej opieki przez cały okres choroby;
 • Prawo do równego dostępu do leczenia i zabiegów terapeutycznych;
 • Prawo do takiego samego traktowania , jak inne osoby będące członkami społeczności.

Doceniając fakt, że demencja coraz częściej staje się priorytetem zdrowia publicznego na poziomie  narodowym i europejskim, wzywamy rządy i instytucje europejskie, aby uznawały rolę, którą posiadają, dla zapewnienia, że prawa osób żyjących z demencją będą respektowane i dotrzymywane. W szczególności:
 • Wzywamy Komisję Europejską do:


  1. Opracowania Europejskiej Strategii dotyczącej Demencji;
  2. Desygnowania wysokiego szczebla urzędnika UE do koordynowania działań i badań w dziedzinie demencji w ramach istniejących programów, takich jak Horyzont 2020, Program na rzecz życia wspieranego przez otoczenie (AALP), Partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu (European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing), Wspólny Program badań nad chorobami neurogeneratywnymi (JPN), i Inicjatywa dotycząca Leków Innowacyjnych (the Innovative Medicines Initiative);
  3. Powołania Europejskiej Grupy Ekspertów w zakresie Demencji, składającej się z urzędników Komisji, przedstawicieli Państw Członkowskich i społeczeństwa obywatelskiego w celu wymiany dobrych praktyk;
  4. Wspierania finansowego działalności Alzheimer Europe i jej Europejskiego Obserwatorium Demencji (European Dementia Observatory) oraz Europejskiej Sieci Etyki w Demencji  (European Dementia Ethics Network) poprzez program zdrowia publicznego Komisji Europejskiej.
• Wzywamy Posłów Parlamentu Europejskiego do:

  1. Przystąpienia do Europejskiego Sojuszu Alzheimerowskiego;
  2. Wspierania kampanii Alzheimer Europe i jej organizacji członkowskich na rzecz uczynienia demencji priorytetem europejskim i stworzenia Europejskiej Strategii dotyczącej Demencji;
  3. Kontaktów i otwarcia się na potrzeby osób z demencją, opiekunów i przedstawicieli organizacji alzheimerowskich z ich kraju.
• Wzywamy rządy państw europejskich do:

  1. Opracowywania wszechstronnych narodowych strategii w zakresie demencji, zapewniając  na ten cel fundusze oraz odpowiedni proces kontroli i ewaluacji ;
  2. Włączania osób żyjących z demencją i ich opiekunów w przygotowanie i wdrożenie tych narodowych strategii;
  3. Wspierania narodowych stowarzyszeń alzheimerowskich i organizacji zajmujących się osobami żyjącymi z demencją.
Z zadowoleniem przyjmujemy fakt uznania demencji za światowy priorytet i doceniamy pracę Światowej Organizacji Alzheimerowskiej (ADI) i grupy krajów G7 przyczyniające się do  kontynuacji globalnych działań w zakresie demencji oraz wzywamy społeczność międzynarodową do:

  1. Korzystania z sukcesów współpracy europejskiej w zakresie demencji i włączania inicjatyw europejskich w rozwój światowego planu działania w sprawie demencji;
  2. Włączania i konsultowania się ze stowarzyszeniami alzhiemerowskimi i osobami z demencją w procesie podejmowania decyzji i nakreślania globalnego programu badawczego;
  3. Przyjęcia holistycznego podejścia do priorytetów badawczych, włączającego naukowe badania psycho-społeczne, opiekuńcze, społeczno-ekonomiczne i zdrowotne tak, aby zapewnić, że badania naukowe będą miały na celu służyć osobom żyjącym z demencją obecnie, jak również tym, którzy w przyszłości będą w takiej sytuacji;
  4. Znaczącego zwiększenia funduszy kierowanych do wszystkich obszarów badań nad demencją;
  5. Promowania demencji jako priorytetu dla innych organizacji międzynarodowych łącznie z grupą krajów G20, Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Organizacją Narodów Zjednoczonych."

4 komentarze:

  1. Cieszymy się, że nasz post stał się dla Pana inspiracją :)
    Im więcej nas tym lepiej :)
    https://www.facebook.com/SSCASiedlce/photos/a.213419548830133.1073741831.200100396828715/451832731655479/?type=1&theater

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry Panie Piotrze
    1) Podpisałam deklarację no i przyszedł meil że mam użyć link do potwierdzenia podpisu i nie wiem co z tym zrobić a nie mam kogo zapytać bo z powodu rwy kulszowej nie mogę się ruszać.
    2) przeczytałam kilkakrotnie tą deklarację i idea jest może słuszna ale jaki to będzie miało wpływ na życie chorych z poza dużych ośrodków czy znowu nie bedzie tak że wśród procedur, standardów ,kryteriów,projektów znika człowiek.Bo jeśli nie zmieni się mentalności tych na dole to jest lekarzy rodzinnych,pielęgniarek,środowiskowych kiedy pacjent na oddziale szpitalnym będzie człowiekiem a nie kolejnym przypadkiem, kiedy pan prezes jednego z poznańskich ośrodków alzheimerowskich na pytanie pani z MOPSU jak można pomóc choremu z choremu z otępieniem w jej rejonie odpowiada arogancko że to jest jej problem, to żadna realizacja deklaracji z Glasgow tu nic nie pomoże .
    3)Myśle że wysłanie do wszystkich ośrodków alzheimerowskich w Polsce w postaci meila tych treści deklaracji które Pan umieścił na swoim blogu powinno spowodować jakąś reakcję bo to oni ich podopieczni i ich opiekunowie powinni być zainteresowani problemem
    Pozdrawiam Marianna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Marianno!
      Nie wiem dokładnie, ale z mojego doświadczenia, jak przyszedł do Pani link, to wystarczy w niego kliknąć, czyli najechać i kliknąć myszką. Przy okazji proszę spojrzeć, że jest nas więcej. Pan Paweł też się w to zaangażował i pisze o Pani:
      https://www.facebook.com/p.wiszomirski?fref=ts
      Ja staram się zaangażować jak najwięcej osób i organizacji. Sprawa nie jest też obca nowego Rzecznikowi Praw Obywatelskich:
      http://przystanekalzheimer.blogspot.com/2015/08/wywiad-z-adamem-bodnarem-nowym.html
      Oczywiście sytuacja jest, nomen omen, chora. Ale warto próbować. Może akurat to coś zmieni.
      Serdecznie
      Piotr Czostkiewicz

      Usuń