środa, 30 lipca 2014

Plastyczność mózgu - zaproszenie na 25. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer”

Pod koniec XIX wieku Santiago Ramon y Cajal, słynny neuroanatom, obwieścił światu swoją koncepcję synaptycznej budowy układu nerwowego, a wraz z nią wyjaśnienie neuroprzewodnictwa- drogi, jaką muszą pokonać komórki nerwowe w procesie przepływu i przekazywania sobie wzajemnie informacji. Wraz z budową i wyjaśnieniem mechanizmu funkcjonowania neuronów, świat nauki odziedziczył pogląd o niezmienności szlaków nerwowych. Do lat 70-tych XX w. wierzono, iż w mózgu dorosłego człowieka szlaki te są raz na zawsze ustalone, to znaczy niezmienne. Gdy dojdzie z jakiegoś powodu do ich degradacji, uszkodzenia czy śmierci, proces regeneracji jest już niemożliwy.
Dogmat ten został podważony stosunkowo niedawno za  sprawą nowej gałęzi wiedzy, jaką jest plastyczność mózgu. Udowodniono, iż w mózgu dorosłego człowieka mogą powstawać nowe neurony. Kształtują się nowe odgałęzienia neuronów, a przede wszystkim przebudowuje się sieć synaptyczna. Proces uczenia się pobudza plastyczność kory mózgowej, w tym obszar hipokampa, co przejawia się przyrostem nowych synaps. Jakie ma to konsekwencje? Olbrzymie. Zdegradowany z pozoru mózg może być cały czas aktywny, wystarcza proces odpowiedniej jego stymulacji, bodźcowania z zewnątrz.
O tym, jak działa ten mechanizm, czym jest plastyczność mózgu i jakie niesie ze sobą dobrodziejstwa w kontekście choroby Alzheimera, opowie wybitna specjalistka w tej dziedzinie, doktor Monika Liguz-Lęcznar – pracownik naukowy Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
Wykład będzie poświęcony plastyczności kompensacyjnej mózgu, możliwościom „medycyny regeneracyjnej”, jej perspektywom w chorobie Alzheimera, ze szczególnym uwzględnieniem metod stymulowania mózgu.
Niewykluczone, że uczestnicy spotkania będą mieli okazję przyjrzeć się modelom ludzkiego mózgu, by naocznie sprawdzić jak on funkcjonuje i działa oraz gdzie zlokalizowane są jego strategiczne ośrodki.
Wykład odbędzie się we czwartek 28 sierpnia w godz. 17.30-19.30. w warszawskim oddziale Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” (ul. Generała Władysława Andersa 13).
ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać mailowo na adres: przystanekalzheimer@gmail.com, ewentualnie telefonicznie: 600 600 186. Wykład jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji na temat działalności "Przystanku Alzheimer" na naszej stronie internetowej: http://przystanek.malibracia.org.pl/
 Polecamy także obejrzenie materiału (15,5 mln wyświetleń) o możliwościach ludzkiego mózgu:
http://www.ted.com/talks/jill_bolte_taylor_s_powerful_stroke_of_insight
To historia kobiety-naukowca, która po udarze uczyła się wszystkiego od nowa. Zaczynając od chodzenia. Napisała o tym książkę, która wkrótce doczeka się ekranizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz