O ośrodku w Ścinawie zrobiło się głośno po publikacji w "Polityce" tekstu "Zanim padnie ostatni as". Materiał był tematem z okładki.
"W Ścinawie nie zakleja się luster. Tutejsi pensjonariusze jeszcze nie
boją się własnych odbić. Większość ośrodków alzheimerowskich to
dożywotnie przytułki, gdzie już się nie leczy, tylko umieszcza" - można było przeczytać w tekście.
Autorka reportażu, Edyta Gietka, tak scharakteryzowała ośrodek w Ścinawie: "To jedno z największych w Europie Wschodniej centrów
badawczo-diagnostycznych alzheimera. Od kilku lat w Ścinawie opracowuje
się autorskie techniki prolongaty pamięci, których pensjonariusze uczą
się na 3-miesięcznych turnusach, refundowanych przez NFZ."
Jak się pracuje w tym ośrodku? Oto jeszcze jeden cytat: "Od zeszytów wydawanych przez firmy farmaceutyczne z banalnymi szaradami
typu: cytryna jest niebieska (prawda czy fałsz?), wolą lekcje ze
wspomnień. To autorskie treningi ścinawskie utrwalania własnej
tożsamości. Każdej lekcji przypisany jest inny etap życia. Pani
wyświetla slajdy „Dzieciństwo”. Koncentrują się. (Jezusie złoty, jak to się nazywa?). Mleko. Lubiło się. A to kakao. Było drogie. To (Jezusie złoty?). Kogel-mogel. Mama ucierała. Ciuciubabka. Kapsle. Chleb z cukrem..."
To oczywiście tylko jeden z przykładów. Więcej o autorskich, innowacyjnych technikach pracy z chorymi będą mogli się Państwo dowiedzieć na 24. spotkaniu z cyklu "Przystanek Alzheimer". Odbędzie się ono w czwartek 24 lipca w godz. 18-20 w Domu Dziennego Pobytu Seniora "Millowe Miejsce" ul. Wróbla 20A. Spotkanie będzie miało charakter telekonferencji. Lekarze i terapeuci ze Ścinawy, siedzący po drugiej stronie ekranu, opowiedzą o swojej pracy i odpowiedzą na pytania uczestników zajęć.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia można przesyłać na adres: przystanekalzheimer@gmail.com lub telefonicznie: 600600186.
Jeśli ktoś pragnie otrzymać link do artykułu "Zanim padnie ostatni as" proszę zaznaczyć to w mailu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz