sobota, 31 stycznia 2015

Alzheimer: jak najdłużej zachować samodzielność chorego

Obecnie skupiamy się jak najdłuższym zachowaniu samodzielności chorego poprzez spowolnienie przebiegu choroby i złagodzeniu jej objawów. Odpowiednio dobrane leki, odżywianie, rehabilitacja oraz zmiana nawyków pozwala na poprawę stanu zdrowia. Podstawą leczenia chorych na Alzheimera jest leczenie kompleksowe - mówi Ewa Jakubowicz, specjalista neurolog, kierownik Oddziału Dziennego dla Seniorów Scanmed Multimedis.
Lekarz podkreśla, że ważna jest systematyczność w przyjmowaniu leków. Zmianie powinna ulec również dieta. Właściwe jest zrównoważone odżywianie,
Jak zaznacza doktor Jakubowicz, w tej chorobie szczególnie ważne jest poczucie niezależności. Chory powinien mieć zapewnione treningi pamięci, treningi samoobsługi, codzienną gimnastykę oraz kontynuowanie zainteresowań. Dzisiejsi seniorzy nadal korzystają z telefonu komórkowego, komputera, dużo czytają, rozwiązują krzyżówki co ma zbawienny wpływ na ciągłą stymulację mózgu.
- Wskazane jest zachęcanie chorego do podejmowania działań wymagających koordynacji wzrokowo-ruchowej. Poza domem chory może uczestniczyć w psychoterapii lub terapii zajęciowej – ważne jest aby pacjent jak najdłużej funkcjonował w życiu codziennym - dodaje specjalista.
Choroba Alzheimera, otępienie czy demencja to synonimy określające upośledzenie funkcji poznawczych, a także tych związanych z myśleniem, orientacją, komunikacją, zdolnością właściwej oceny sytuacji oraz planowaniem przyczynowo-skutkowym.
Grupa ryzyka: starsze kobiety
- Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Najczęściej dotyczy osób po 65 roku życia. Obecnie w grupie osób w wieku pomiędzy 65-75 rokiem życia zachorowalność wynosi ok. 1-3%. Z kolei wśród osób powyżej 80 lat - 21-47% i statystycznie znacznie częściej dotyka kobiety - wylicza Ewa Jakubowicz.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Neurolog podkreśla, że Alzheimer jest chorobą podstępną.
W początkowej fazie zauważamy jedynie krótkotrwałe zaburzenia pamięci bieżącej. Bardzo często są one ukrywane, lub bagatelizowane, tłumaczone roztargnieniem, spadkiem ciśnienia, czy niewyspaniem chorego. Początkowo są to nie tylko problemy z koncentracją czy skupieniem uwagi, ale też kłopot ze znalezieniem właściwego słowa w rozmowie, zapominanie nazwisk, imion lub dat. Są to objawy nieswoiste, które można przypisać również depresji, nadmiernemu stresowi czy po prostu zmęczeniu.
- Postępująca choroba coraz bardziej dezintegruje pamięć chorego, a także prowadzi do zmian osobowości. Może ona diametralnie zmienić usposobienie pacjenta - z łagodnej i miłej osoby może stać się nieprzyjemna czy wręcz agresywna - mówi dr Jakubowicz.
Amerykańskie Stowarzyszenie Chorych na Alzheimera na liście symptomów tej choroby wyszczególnia również zaburzenia planowania oraz rozwiązywania problemów związanych z typowymi domowymi czynnościami, problemy z orientacją oraz zaburzenia wzrokowo-przestrzenne. Często zauważyć można również problemy z mówieniem, pisaniem, wahania nastroju, wycofanie z życia towarzyskiego czy utratę dotychczasowych zainteresowań.
- Zatem poobserwujmy naszych bliskich, którzy są w starszym wieku. Jeśli chociaż kilka objawów zgadza się z powyższą listą zabierzmy taką osobę do specjalisty - radzi ekspert.
Cały tekst: http://www.rynekseniora.pl/zdrowie/116/alzheimer_jak_najdluzej_zachowac_samodzielnosc_chorego,816.html

"Żałuję, że nie mam raka" - film o chorobie Alzheimera z szansami na Oscara

Julianne Moore zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki i nominację do Oscara za rolę profesor dotkniętej wczesnym stadium choroby Alzheimera w "Still Alice". Bohaterka grana przez Moore podejmuje heroiczną walkę, by pomimo choroby pozostać sobą.
"Żałuję, że nie mam raka" - mówi grana przez Moore dr Alice Howland, gdy zaniki pamięci stają się u niej coraz częstsze, a umysł coraz częściej przegrywa z otępieniem. Howland to 50-letnia profesor lingwistyki na Uniwersytecie Columbia, u której rozwija się wczesne stadium choroby Alzheimera - informuje tvn24.pl
Psycholog i prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Alicja Sadowska zwraca uwagę, że w Polsce chory trafia zwykle do lekarza 20 lat po pojawieniu się pierwszych objawów. Zaczyna się od problemów z pamięcią, co zwykle jest lekceważone, później pojawiają się halucynacje, urojenia, agresja. Im choroba bardziej zaawansowana, tym gorzej.
W przypadku choroby Alzheimera istotna jest także kwestia wstydu. Filmowa Alice - wyznając, że wolałaby mieć raka - wyjaśnia, że nowotwór nie powodowałby takiego poczucia upokorzenia.
Więcej: http://www.rynekseniora.pl/zdrowie/116/zaluje_ze_nie_mam_raka_film_o_chorobie_alzheimera_z_szansami_na_oscara,778.html

sobota, 24 stycznia 2015

Można zapobiec co trzeciemu przypadkowi choroby Alzheimera

Jednemu przypadkowi choroby Alzheimera na trzy można zapobiec – podają specjaliści z Uniwersytetu Cambridge. Jak tłumaczą, główne czynniki, wpływające na zachorowanie, to brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, depresja i brak wykształcenia.

Główne czynniki ryzyka alzheimera
W poprzednim badaniu szacowano, że uniknąć można co drugiego przypadku choroby, jednak nowa analiza wzięła pod uwagę oddziaływanie pomiędzy poszczególnymi czynnikami ryzyka. Jak podają eksperci z organizacji Alzheimer’s Research UK, do zachorowania w największym stopniu przyczynia się wiek.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Neurology”, zespół badawczy z Cambridge postanowił określić główne czynniki ryzyka choroby Alzheimera. Jak dowodzą specjaliści, są to przede wszystkim cukrzyca, nadciśnienie w wieku średnim, otyłość w wieku średnim, brak aktywności fizycznej, depresja, palenie papierosów, a także niski poziom wykształcenia. Zdaniem naukowców, co trzeci przypadek choroby powiązany jest ze stylem życia, a więc czynnikami, które można modyfikować.
Następnie, sprawdzili oni, w jaki sposób ograniczenie tych czynników mogłoby wpłynąć na liczbę przyszłych zachorowań. Zauważyli, że poprzez zredukowanie każdego z czynników o 10% możliwe byłoby uniknięcie prawie 9 mln przypadków alzheimera przed 2050 rokiem. Obecnie szacuje się, że w 2050 roku na świecie żyć będzie powyżej 103 mln osób dotkniętych schorzeniem. Jest to niemalże trzykrotnie więcej chorych niż w 2010 roku.

Jak ustrzec się przed demencją?
Prof. Carol Brayne z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Cambridge podaje, że chociaż nie ma skutecznego leku na demencję, możliwe jest podjęcie kroków mających na celu zmniejszenie ryzyka schorzenia w starszym wieku. Jak dodaje, większa aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko otyłości, nadciśnienia i cukrzycy, a do tego chroni niektórych ludzi przed demencją. Wysiłek zapewnia osobom starszym ogólnie lepszą kondycję organizmu, dlatego taka zmiana może nieść wyłącznie korzyści.
Według specjalistów, podczas gdy największym czynnikiem ryzyka alzheimera jest wiek, szereg czynników związanych ze stylem życia i ogólnym stanem zdrowia może zwiększać lub zmniejszać ryzyko rozwoju choroby. Jednak wciąż nie rozumiemy mechanizmów wiążących te czynniki z początkami demencji.
Cały tekst: http://natemat.pl/113091,mozna-zapobiec-co-trzeciemu-przypadkowi-choroby-alzheimera

Olsztyńscy naukowcy opracowują testy wczesnej diagnozy choroby Alzheimera

Badania nad testami do wczesnego wykrywania choroby Alzheimera, gdy nie daje ona jeszcze objawów, opracowują naukowcy z Olsztyna. O tym, czy choroba rozwija się już organizmie świadczy obecność charakterystycznych dla niej substancji we krwi pacjenta.
Badania nad wczesną diagnostyką choroby Alzheimera prowadzą naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań nad Żywnością Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie pod kierunkiem prof. Hanny Radeckiej.
Zajęliśmy się chorobą Alzheimera z tego względu, że jest ona niestety wszechobecna i obejmuje coraz większą grupę społeczną; dotyka już nie tylko osoby w bardzo zaawansowanym wieku. Choroba może się rozwijać w organizmie na 20 lat przed zaobserwowaniem pierwszych symptomów. W chwili obecnej choroby neurodegeneracyjne diagnozuje się głównie po symptomach i to już jest zdecydowanie za późno, bo wówczas choroba jest w wysokim stadium rozwoju i właściwie trudno na tym etapie pomóc pacjentom - podkreśliła prof. Radecka.
Dlatego wielu naukowców skupia swoje wysiłki na opracowaniu metod wczesnej diagnozy, kiedy jeszcze nie ma żadnych symptomów, ale choroba już rozwija się w organizmie.
Jak powiedziała prof. Hanna Radecka podstawą metod diagnostycznych jest poszukiwanie wskaźników, występujących w naszym organizmie, które by wskazywały na rozwój choroby. Popularnie nazywa się je markerami; są to związki, które mogą występować naturalnie w organizmie, ale zmiana ich stężenia może wskazywać na zaburzenia.
Popularnymi markerami są peptydy zwane A- beta składające się z 40 lub 42 aminokwasów występujące standardowo w organizmie, ale w momencie, gdy procesy chorobotwórcze zaczynają się rozwijać, ich stężenie rośnie, wraz ze zmianą formy strukturalnej. Bardzo istotne z punktu widzenia diagnostyki jest znalezienie relacji pomiędzy peptydem 1-40 a 1-42. Peptydy występujące w postaci monomeru nie są toksyczne, ale już łączące się do postaci oligomerów uznaje się w chwili obecnej za toksyczne - wyjaśniła prof. Radecka.
Opracowaliśmy czujniki pozwalające na oznaczenie peptydu A- beta a także białka z rodziny S 100 B. Są dane naukowe, które wskazują, że obecność tego białka świadczy o rozwoju choroby Alzheimera. Na tym nie poprzestaliśmy, będziemy poszukiwać kolejnych markerów i opracowywać czujniki pozwalające na ich oznaczanie. Te badania muszą być ściśle powiązane z instytucjami medycznymi, bo analiza krwi pacjentów dotkniętych chorobą i ciągłe poszukiwanie powodów, które do niej prowadzą, dadzą nam narzędzie w postaci nowych markerów - podkreśliła prof. Radecka.
Gdyby udało nam się taki test opracować a wszystko jest na dobrej drodze, to byłoby to narzędzie niezwykle pomocne dla bliskich pacjentów chorych na Alzheimera. Jest duże oczekiwanie z ich strony, rodziny pacjentów żyją w niepokoju czy rzeczywiście, jeśli bliski jest dotknięty tą chorobą, to czy mnie czeka też taki wyrok?. To wcale nie jest takie jednoznaczne - podkreśliła prof. Radecka.
Wykluczenie choroby poprzez testy poprawi komfort życia osoby z grupy ryzyka, natomiast potwierdzenie występowania choroby we wczesnym stadium może poprzez zastosowanie odpowiedniej diety czy zdrowego, aktywnego stylu życia znacznie opóźnić jej rozwój.
Cały tekst: http://www.rynekzdrowia.pl/Neurologia/Olsztynscy-naukowcy-opracowuja-testy-wczesnej-diagnozy-choroby-Alzheimera,147690,8.html

Naukowcy uważają jednak, że oznaczanie samego peptydu A- beta we krwi pacjenta jest niewystarczające. Podłoże chorób neurodegeneracyjnych jest złożonym procesem, dlatego postawienie diagnozy tylko na podstawie obecności jednego związku będzie obarczone dużym znakiem zapytania. W związku z tym pracuje się na oznaczaniem kilku markerów, oznaczeniem ich stężenia, ale i relacji między nimi - wyjaśniła prof. Radecka.

Biomarkery w diagnostyce choroby Alzheimera

Markery: β-amyloid (1-42, 1-40), białko T-Tau i białko P-Tau są używane do diagnostyki choroby Alzheimera w wielu krajach (np. w Niemczech rutynowa diagnostyka). W Polsce badanie to nie jest jeszcze oszacowaną przez NFZ procedurą badawczą, mimo że zalecaną przez ekspertów w przypadkach wczesnych i trudnych diagnostycznie. Według publikowanych danych:
  • badania biomarkerów pozwalają na rozpoznanie choroby Alzheimera (AD) poprzez potwierdzenie biochemicznego , neurozwyrodnieniowego procesu alzheimerowskiego toczącego się w mózgowiu (kumulacja białka β- amyloidu i tau stanowi podstawową zmianę patologiczną oun).
  • wykonanie badania tych 4 markerów pozwala na rozpoznanie AD z czułością i swoistością szacowaną na 97%.
  • diagnostyka ta pozwala na różnicowanie innych schorzeń, np. bardzo wysokie białko T-Tau przy ujemnych pozostałych markerach jest typowe dla choroby Huntingtona.
  • badanie to pozwala na prawidłowe rozpoznanie AD w sytuacji współistnienia innych schorzeń upośledzających sprawność poznawczą np. niedoczynności tarczycy, alkoholizmu, choroby nowotworowej, zaburzeń metabolicznych (niewydolność nerek, wątroby) i wielu innych. Współistnienie schorzeń u osób w podeszłym wieku jest bardzo częste, a kryteria kliniczne bez biomarkerów pozwalają na rozpoznanie AD po wykluczeniu innych schorzeń powodujących otępienie!
  • biomarkery mogą ułatwić rozpoznanie w sytuacji występowania objawów psychiatrycznych (gdy pacjent ma depresję lub objawy psychotyczne czy zaburzenia świadomości) , czyli u osób gdzie nie można przeprowadzić badania neuropsychologicznego. Objawy psychiatryczne, w różnym co prawda nasileniu, występują do 70 % chorych z AD.
  • biomarkery pozwalają na bardzo wczesne rozpoznanie - co ma szczególne znaczenie w sytuacji zawansowanych prac nad stworzeniem leków mogących modyfikować przebieg choroby przy wczesnym ich zastosowaniu.

Allele APOE a ryzyko zachorowania na alzheimera



Choroba Alzheimera należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych. W odniesieniu do choroby Alzheimera używa się również określenia otępienie lub demencja. To nic innego, jak utrata lub znaczne upośledzenie wyższych czynności korowych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, język, zdolność oceny sytuacji. Liczbę chorych na chorobę Alzheimera na świecie szacuje się na 15–21 milionów, w Polsce na ok. 350 tysięcy.
Choroba Alzheimera charakteryzuje się upośledzeniem sprawności intelektualnej. Zwykle narasta ono stopniowo, od nieznacznie nasilonego zapominania do całkowitej niesprawności umysłowej. 
Posiadanie allela epsilon 4 (APOE4) genu apolipoproteina E (APOE) (19) zwiększa czterokrotnie ryzyko zachorowania, a posiadanie dwóch alleli ponad 20 razy.
Oprócz zwiększenia ryzyka zachorowania posiadacze APOE4 w młodości uzyskują więcej punktów w testach na inteligencję, częściej idą na studia (84% posiadaczy APOE4 w porównaniu do 55% posiadaczy nieAPOE4), oraz cierpią na mniejsze zaburzenia w wyniku urazów mózgu. Przypuszcza się więc, że na rozwój choroby może mieć wpływ zbyt intensywna praca komórek nerwowych.

Reżyser szuka chętnych do zagrania w etiudzie filmowej poświęconej chorobie Alzheimera

Jestem studentem Szkoły Wajdy na kursie DokPro. Obecnie planuję nakręcić krótki dokument o trudach opieki nad osobą z chorobą Alzheimera.
Etiuda pokazywałaby codzienne czynności wobec chorego (zależy mi na chorym, którego dotknęło II stadium choroby).
Kontakt do mnie to: 509 839 650 lub mail: p.wiszomirski@gmail.com
(proszę napisać mail lub przesłać sms - oddzwonię)
Z poważaniem
Paweł Wiszomirski

Poszukiwani seniorzy do projektu usprawniającego funkcje poznawcze

Pracownia Neuropsychologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN poszukuje Seniorów chętnych do udziału w projekcie, którego celem jest usprawnianie funkcji poznawczych (m.in. pamięci, koncentracji uwagi) za pomocą innowacyjnego treningu komputerowego.

Zapraszamy do udziału w projekcie osoby spełniające następujące kryteria:
- Wiek: 65-77 lat
- Względnie dobry stan zdrowia, a w szczególności:
• Brak chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz urazów głowy,
wstrząśnienia mózgu w przeszłości, chorób otępiennych
• Brak chorób psychicznych (w tym np. depresji),
• Normalny poziom słuchu (wykonujemy badanie),
• Dobry wzrok lub skorygowany okularami,
• Brak w ciele metalowych części oraz rozrusznika serca (ze względu na badania EEG i w rezonansie magnetycznym (MRI),
• Praworęczność.

NA CZYM POLEGA PROJEKT?
Udział w projekcie zakłada uczestnictwo w treningu funkcji poznawczych, który obejmować będzie godzinne spotkania przez 6 tygodni (4 razy w tygodniu) . Treningi odbywać się będą w Instytucie Biologii Doświadczalnej przy ul. Pasteura 3 w Warszawie. Dodatkowo wykonane zostaną badania diagnostyczne obejmujące testy neuropsychologiczne i neurobrazowe: elektroencefalografia (EEG) oraz badanie w rezonansie magnetycznym (MRI). W przypadku wykrycia poważnych zmian w badaniu rezonansowym osoba badana zostanie o tym poinformowana.

Korzyścią dla osób badanych jest możliwość bezpłatnego usprawnienia swojego codziennego funkcjonowania w zakresie m.in. pamięci, koncentracji uwagi, percepcji. Dodatkowo za komplet wykonanych badań i przejście treningu przewidziane jest honorarium 500zł.

DANE KONTAKTOWE:
Pracownia Neuropsychologii - mgr Kamila Nowak
Tel: (22) 589-22-80

źródło: http://pracownia-neuropsychologii.nencki.gov.pl/ogloszenia.html

środa, 21 stycznia 2015

Zaproszenie na spotkanie "Przystanku Alzheimer" i życzenia


Szanowni Państwo!
Witam po dłuższej przerwie. Ponieważ na życzenia nigdy nie jest za późno, więc życzę wszystkim, by w Nowym 2015 roku nie zabrakło nam czasu: na miłość, na uśmiech, na bukiet róż, na spacer w deszczu, na wiersz, na dobrą książkę, na przytulenie w tańcu, na czyste milczenie... Dni wypełnionych zdrowiem, przyjaźnią, pasją, marzeniami i szczęściem...


Jednocześnie chciałbym serdecznie zaprosić na 30. spotkanie z cyklu "Przystanek Alzheimer", które odbędzie się 5 lutego w godzinach 17.30-19.30 w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" ul. Generała Władysława Andersa 13.
Tematem spotkania, o charakterze warsztatowym, będzie "Jak uniknąć alzheimera, czyli profilaktyka chorób cywilizacyjnych".
Według ostatnich badań naukowych, które przeprowadzono na grupie 2235 w ciągu 35 lat, przestrzeganie czterech z pięciu zaleceń powoduje obniżenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera o 60 procent. W przypadku innych chorób cywilizacyjnych jest to 70 procent. Stosując się do zaleceń nie mamy oczywiście gwarancji, że nie zachorujemy, ale przesuwamy wystąpienie pierwszych objawów o 12 lat!
Podczas spotkania będzie można poznać też tajemnicę długowieczności, czyli przenieść się w te rejony kuli ziemskiej, gdzie ludzie żyją ponad 100 lat i umierają w sposób naturalny. Zobaczyć i poczuć radość kobiety, która trzyma na rękach swoją praprapraprawnuczkę, która jest od niej młodsza o 101 i pół roku.
W trakcie zajęć będzie także możliwość zrobienia sobie testu higieny dnia codziennego.
Warsztaty poprowadzi Piotr Czostkiewicz, trener, animator, na co dzień pracujący z osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera i inne dysfunkcje z grupy otępień.
Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia proszę przesyłać na: przystanekalzheimer@gmail.com lub telefonicznie: 600600186.


Pozdrawiam
Piotr Czostkiewicz
Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"
inicjatywa społeczna "Przystanek Alzheimer"
tel. 600600186
email: przystanekalzheimer@gmail.com
blog: przystanekalzheimer.blogspot.com
http://przystanek.malibracia.org.pl