sobota, 24 stycznia 2015

Allele APOE a ryzyko zachorowania na alzheimera



Choroba Alzheimera należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych. W odniesieniu do choroby Alzheimera używa się również określenia otępienie lub demencja. To nic innego, jak utrata lub znaczne upośledzenie wyższych czynności korowych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, język, zdolność oceny sytuacji. Liczbę chorych na chorobę Alzheimera na świecie szacuje się na 15–21 milionów, w Polsce na ok. 350 tysięcy.
Choroba Alzheimera charakteryzuje się upośledzeniem sprawności intelektualnej. Zwykle narasta ono stopniowo, od nieznacznie nasilonego zapominania do całkowitej niesprawności umysłowej. 
Posiadanie allela epsilon 4 (APOE4) genu apolipoproteina E (APOE) (19) zwiększa czterokrotnie ryzyko zachorowania, a posiadanie dwóch alleli ponad 20 razy.
Oprócz zwiększenia ryzyka zachorowania posiadacze APOE4 w młodości uzyskują więcej punktów w testach na inteligencję, częściej idą na studia (84% posiadaczy APOE4 w porównaniu do 55% posiadaczy nieAPOE4), oraz cierpią na mniejsze zaburzenia w wyniku urazów mózgu. Przypuszcza się więc, że na rozwój choroby może mieć wpływ zbyt intensywna praca komórek nerwowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz