sobota, 27 lipca 2013

Jak radzić sobie z chorym na Alzheimera w domu?

Cytuję dwie wypowiedzi ze strony: http://opiekanadchorym.pl/pytanie/15-jak-radzic-sobie-z-chorym-na-alzheimera-w-domu-czekam-na-kazda-rade.html#
1. Bardzo długo "radziliśmy sobie" z opieką domową nad chorą babcią. W pierwszym okresie robiliśmy to na zmianę, oczywiście najbardziej obciążona była ciotka, u której babcia mieszkała. W każdym razie staraliśmy się sprawiedliwie dzielić obowiązki i zapewnić babci najlepsza opiekę. Ileż było zachodu! I dostosowywanie warunków domu, i późniejsze katusze psychiczne, bo babcia dawała nam czadu. Teraz już wiem, że w pewnym momencie lepiej zrezygnować z samodzielnej opieki i powierzyć chorego opiece specjalistów. Obecnie choroba ujawniła się u najstarszej ciotki. Wujek najpierw próbował radzić sobie sam, ale w końcu nie podołał i umieścił ją w Geriamedzie. Ponieważ to jest niedaleko Lublina to może często ją odwiedzać, ale nie jest uwiązany do domu i chorej osoby 24 godziny na dobę. niestety nie mamy więcej rodziny w lubelskim, dlatego ciężko byłoby mu pomagać. ale w gruncie rzeczy jest zadowolony z tego posunięcia, bo w ośrodku ciotka ma dobre warunki, fachową opiekę i jeszcze dodatkowo terapię. Zdecydowanie odradzam uporczywe trzymanie chorych w domu, z którym przestają się utożsamiać i z ludźmi, których i tak nie poznają.
maciek luka
2. Witam, 1) należy udać się do neurologa albo geriatry aby zdiagnozował chorobę i jej etap oraz włąściwie dobrał leki - są też w niektórych miastach poradnie specjalistyczne; 2) powinno się też jak najszybciej aby zapanować nad sytuacją: zapewnić opiekę , tak by chory był bezpieczny i zadbany, a Pani mogła pracować; 3) potrzebne są spore finanse- to bardzo kosztowna choroba;zwykle wymagająca długiego czasu i reakcji na zmieniające potrzeby chorego w miarę postępu tej choroby; 4) jak najszybciej należy więc zadbać o sprawy prawne ( pełnomocnictwa notarialne albo od razu ubezwłasnowolnienie chorego dla jego dobra!!!- potrzebne przy decyzjach co do dalszego leczenia, sprawowania opieki, w tym szpitalnej czy w domu opieki;) sprawy finansowe ( emerytura, renta ), MOPS - czy prywatne opiekunki. 5) Należy też jak najszybciej poinformować rodzinę, znajomych, sąsiadów i w miarę możliwości zaangażować do pomocy inne osoby ( zapewnienie racjonalnej opieki w pojedynkę wchodzi w grę tylko na krótki czas); 6) Zależnie od stadium choroby i stanu chorego należy też zadbać aby dom, w którym przebywa chory był dostosowany do jego potrzeb - dywaniki zwinąć ( ryzyko poślizgnięcia i złamania), blokada okien ( ryzyko wypadku) , zamknięcie dopływu gazu ( odkręcanie tylko przez opiekuna), zmiana zamków w drzwiach ( ochrona przed ucieczkami);oznakowanie szuflad w, których chory ma rzeczy, jeżeli sam wychodzi na spacery ( unikać takich sytuacji , to oznakować - adres zamieszkania tel.opiekuna); 7) Gdy sytuacja się w marę możliwości ustabilizuje ( ustawione dobre leczenie po diagnozie neurologa), należy tak sprawować opiekę, aby pomagać choremu w codziennych czynnościach , ale go nie wyręczać , chyba że stan jest już b. poważny: przygotowywać posiłki , podawać leki, zapewnić spacery, wietrzyć mieszkanie, zapewnić zajęcia, ruch, czystość, właściwy dobór odzieży - kontrola lub przygotowanie ubrań każdego dnia; spotkania z innymi ludźmi ( rodziną ) a czasem- dzienny dom opieki jest dobrym rozwiązaniem , a nie jedynie opiekun i odizolowanie od świata- zależy indywidualnie od postawy chorego w tej chorobie. 8) Wreszcie, należy okazywać na każdym etapie tej choroby zrozumienie, właściwą empatię , czułość i dbać także o swoje potrzeby jako opiekuna. 9) Należy też zapewnić okresowe kontrole lekarskie, a także wyedukować się z opieki and chorym z chorobą alzheimera - żródło -internet, poradniki, fora internetowe, poradnie, fundacje alzheimerowskie, stowarzyszenia, lokalne grupy wsparcia, psycholog i otoczyć życzliwymi ludźmi:) Powodzenia, wierzę że sobie poradzisz, choć musisz mieć świadomość, co wiąże się z opieką aby odpowiedzialnie się jej podjąć. Jeżeli jednak nie zdecydujesz się z różnych względów na opiekę w domu chorego, to zapewnij mu godne i dobre warunki w np. właściwym domu opieki - sprawdź wcześsniej opinie o nim. Pozdrawiam Agata ( opiekuję się chorą mamą na AZH od lat 6).
Agata Nowak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz