czwartek, 11 września 2014

Światowy Dzień Choroby Alzheimera z "Przystankiem Alzheimer"

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy "Przystanku Alzheimer"!
Z prawdziwą przyjemnością zapraszam na 21 września na godzinę 12 na spotkanie z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera. Będzie to zarazem 26. spotkanie z cyklu "Przystanek Alzheimer".
Plenerowa impreza odbędzie się w przestrzeni Otwartego Jazdowa (stolik  informacyjny przy ulicy Jazdów 5), czyli na terenie domków fińskich w Warszawie, znajdujących się na tyłach Parku Ujazdowskiego. Tych, którzy mieliby problem z odnalezieniem miejsca pokierują harcerze z hufca działającego przy szkole nr 12. Zaczynamy od warsztatów bębniarskich, więc będzie nas także słychać :)
Zanim przekażę kilka informacji o tym, co będzie się działo na Jazdowie, pozwólcie Państwo na osobistą refleksję. Tej imprezy nie byłoby bez Was. Jestem pod wrażeniem tego, ile można zrobić z potrzeby serca, bez pieniędzy. Po prostu niesłychane...
Tegoroczny Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzony jest pod hasłem "Demencja - czy możemy zmniejszyć ryzyko jej rozwoju". Dlatego też w naszych działaniach wiele uwagi poświęciliśmy wszelkim aktywnym formom.
1. Będą, wcześniej zapowiadane, zajęcia bębniarskie, które - zdaniem prof. Olivera Sacksa - mają fantastyczny wpływ na chorych.
2. Będą zajęcia z jogi śmiechu, która pozwala dotlenić mózg i wejść w doskonały nastrój.
3. Będą ćwiczenia z mindfulness, czyli uważności - świetna technika antystresowa.
4. Będzie qigong - azjatycka technika pracy z ciałem i energią, doskonale sprawdzająca się zarówno w profilaktyce choroby Alzheimera jak i w trakcie jej samej.
5. Będą warsztaty terapii zajęciowej, rękodzieła, na których z jesiennych liści każdy będzie mógł stworzyć swoją  piękną różę.
6. Towarzyszyć nam będą przez cały czas zjawiskowe warsztaty realizowane metodą KLANZA.
7. Pojawią się też specjaliści. Miniwykład pod  nazwą "Alzheimer - wieści z pola bitwy cz. 3" wygłosi, związany z "Przystankiem Alzheimer", prof. Dariusz Stępkowski z Instytutu Nenckiego PAN, autor blogu "Pogodni Seniorzy": http://www.active.waw.pl/pl/
8. O tym, jak rozmawiać z kandydatami/kandydatkami na opiekunów/opiekunki opowie doświadczona psycholog Danuta Jankowska.
9. Dwa wykłady poprowadzą, ściśle współpracujące z "Przystankiem Alzheimer" terapeutki z "Millowego Miejsca" -  Dagmara Kowasz i Paulina Polek. Tematy to: "Stereotypowe podejście do bliskiego w chorobie - jak tego uniknąć" oraz "Pamięć prospektywna w chorobach neurodegeneracyjnych późnej starości, wspomaganie osób z problemami pamięciowymi".
10. O tym jak sprawić, by żyło się łatwiej opowie pani Lidia Tarnowska z zyjlatwiej.pl
11. Na terenie imprezy będzie stolik informacyjno-wydawniczy, na którym będzie można bezpłatnie otrzymać poradniki o higienie i pielęgnacji chorego przekazane przez organizację z Torunia: http://damy-rade.info/ oraz 200 egzemplarzy sobotniego dodatku "Gazety Wyborczej" - "na pamięć".
12. Każdy z prelegentów po zakończeniu swojego wykładu będzie udzielał indywidualnych konsultacji w rotacyjnym punkcie konsultacyjnym w domku fińskim Jazdów 3/12.
Drodzy Państwo zapraszamy! Razem ze Stowarzyszeniem "mali bracia  Ubogich", które od początku, czyli od ponad dwóch lat, wspiera "Przystanek Alzheimer"!
Do zobaczenia na Jazdowie! Pogoda murowana! Słońce, bez deszczu i 20 stopni Celsjusza!
Piotr Czostkiewicz

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"
inicjatywa społeczna "Przystanek Alzheimer"
tel. 600600186
email: przystanekalzheimer@gmail.com
blog: przystanekalzheimer.blogspot.com
http://przystanek.malibracia.org.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz