Po pierwsze łazienka musi być ogrzana, by choremu nie było zimno. Gotowe muszą być też wszystkie potrzebne rzeczy: mydło, kilka ręczników, czyste ubrania, kapcie, szampon, odżywka i rękawice lateksowe...
Cała instrukcja: https://www.liftcaregiving.com/articles/single/step-by-step-tub-bath/
sobota, 31 sierpnia 2013
Szukają alzheimera w DNA
W Barcelonie pracują nad testami DNA, pozwalającymi szybciej wykryć chorobę.
Szczegóły: Identyfikacja choroby Azheimera
Szczegóły: Identyfikacja choroby Azheimera
Patrząc na alzheimera 24 h na dobę, siedem dni w tygodniu
Opiekun jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i opiekę nad chorym na alzheimera, ale także za własne emocjonalne i psychiczne samopoczucie. To podwójny ciężar. Alzheimer zabija mózg osoby chorej. Będzie również próbować zabić mózg opiekuna.
Cały tekst: http://www.alzheimersreadingroom.com/2010/01/alzheimers-disease-front-row.html#more
Cały tekst: http://www.alzheimersreadingroom.com/2010/01/alzheimers-disease-front-row.html#more
Pamiętnik opiekuna - cenna lektura
"Na początek przedstawię się: mam na imię Anna (...), zajmuję się Mamcią chorą na Alzheimera. Osoby chorujące na tę chorobę, to bardzo specyficzni pacjenci. Na naszym rynku jest mnóstwo informacji na ten temat. Lecz z własnego doświadczenia wiem, że są to suche fakty lub opracowania naukowe. Opieka nad chorym to ogólnie potraktowany temat. Niestety, nie znalazłam nic z praktycznych podpowiedzi: jak radzić sobie w trudnych chwilach? A jest ich całe mnóstwo w czasie choroby. Ta choroba zmienia Naszych Podopiecznych nie do poznania."
Cała książka: http://pl.scribd.com/doc/73895643/Alzheimer-pami%C4%99tnik-opiekuna-poprawki-Automatycznie-zapisany-2-03-20011
Cała książka: http://pl.scribd.com/doc/73895643/Alzheimer-pami%C4%99tnik-opiekuna-poprawki-Automatycznie-zapisany-2-03-20011
Duża glikemia czynnikiem ryzyka otępienia
Oto wyniki, trwających siedem lat badań: Duża glikemia czynnikiem ryzyka otępienia
Mózgi artystów lepiej znoszą demencję (Polska Agencja Prasowa)
Szkoła powinna zachęcać dzieci do
aktywnego zajmowania się sztuką - muzyką, rzeźbą, rysunkiem - bo to
działalność ważna dla zdrowia. Uprawianie sztuki chroni mózg przed m.in.
chorobą Alzheimera.
Do takich wniosków doszli lekarze
torontońskiego szpitala St. Michael's i przedstawili je w piśmie
Canadian Journal of Neurological Science. Neurolodzy z St. Michael's Hospital zanalizowali przypadek zmarłej w kwietniu tego roku wybitnej rzeźbiarki Mary Hecht, w ostatnich latach życia cierpiącej na otępienie naczyniopochodne i po wcześniejszych wylewach poruszającej się na wózku.
Chociaż Hecht miała problemy z zapamiętywaniem słów czy nawet rozpoznaniem godziny na zegarze, to nadal bez problemów rysowała szkice osób i przedmiotów, była też w stanie po kilku minutach powtórzyć szkic z pamięci - opisano w komunikacie na stronie internetowej szpitala. Kojarzenie słów, wydarzeń i osób pozostało u Hecht nieuszkodzone, gdy było związane ze sztuką - kiedy w 2007 r. usłyszała w radiu wiadomość o śmierci słynnego wiolonczelisty i dyrygenta Mścisława Rostropowicza, narysowała portret artysty.
W dodatku, podkreślili lekarze, kiedy Hecht rozmawiała na tematy związane ze sztuką, nie miała żadnych problemów związanych z wypowiadaniem się, jej zdolności ekspresji i elokwencja w niczym nie były zaburzone.
Cytowany w komunikacie szpitala dr Luis Fornazzari, główny autor opracowania, podkreślił, że "sztuka otwiera umysł". Już wcześniej opisywał przypadek artysty muzyka, który pomimo zaawansowanej choroby Alzheimera, wciąż był w stanie grać na fortepianie i uczyć się nowych utworów. Jak mówił w mediach Fornazzari, dzięki sztuce mózgi artystów są lepiej chronione, przed chorobami takimi jak alzheimer, demencja czy nawet wylewy, ponieważ zajmowanie się sztuką zwiększa zdolności regeneracyjne mózgu - i nie chodzi przy tym o sam talent, tylko o aktywną działalność twórczą.
Na związek aktywności umysłowej z lepszą ochroną przed chorobami wieku starczego wskazywały już wyniki innych kanadyjskich badań.
Dr Corinne Fischer, dyrektor Kliniki Pamięci w St. Michael's Hospital, zajmowała się wcześniej objawami choroby Alzheimera u osób dwujęzycznych, dochodząc do wniosku, że rezerwy poznawcze u osób mówiących dwoma językami są dwa razy większe. To podobne spostrzeżenia jak w pracach innej kanadyjskiej uczonej - prof. Ellen Bialystok z wydziału psychologii Uniwersytetu York, która prowadziła badania nad dwujęzycznymi dorosłymi: dwujęzyczność ma wpływ na zdrowie w starszym wieku, ponieważ pozwala zachować dobre zdolności poznawcze. Osoby dwujęzyczne od młodości, u których zdiagnozowano demencję, wykazują symptomy choroby średnio cztery lata później niż osoby władające tylko jednym językiem. Prof. Bialystok podkreślała jak ważne jest umożliwianie nauki drugiego języka w jak najwcześniejszym wieku.
Dr Fornazzari, cytowany w komunikacie szpitala St. Michael's podkreślił, że "sztuką w szkole powinien zajmować się każdy, jest lepsza od wielu leków i tak samo ważna jak matematyka czy historia". Dlatego nie powinno redukować się liczby godzin przedmiotów artystycznych.
Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14524617,Kanada__Mozgi_artystow_lepiej_chronione_przed_demencja.html
Ryba pomoże walczyć z alzheimerem
Danio pręgowany to przyszłość polskiej nauki. W Międzynarodowym
Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej zainaugurowano projekt
FishMed, w ramach którego prowadzone będą badania właśnie na rybce
danio. Międzynarodowe zespoły badawcze będą pracować m.in. nad chorobami
neurodegeneracyjnymi takimi jak Alzheimer, czy choroba Parkinsona. W
tej chwili w Warszawie hodowanych jest już prawie dwa i pół tysiąca
rybek, a będzie ich trzy razy więcej. To pierwsza licencjonowana hodowla
w Polsce.
Cały materiał: http://www.tv.rp.pl/artykul/999898.html
Cały materiał: http://www.tv.rp.pl/artykul/999898.html
Alzheimer atakuje pokolenie Baby Boom
Stanom Zjednoczonym grozi
gwałtowny wzrost liczby osób z chorobą Alzheimera. W ciągu najbliższych
dziesięcioleci liczba ta wzrośnie trzykrotnie
Jak szacują naukowcy, w 2050 roku w samych Stanach Zjednoczonych grupa chorych wzrośnie do 13,8 miliona (w 2010 roku - 4,7 mln).Wzrost ten ma nastąpić przede wszystkim z powodu starzenia się pokolenia Baby Boom, czyli osób urodzonych w okresie wyżu demograficznego, który nastąpił po II wojnie światowej i trwał mniej więcej do połowy lat 60. XX wieku.
- Będzie to ogromne obciążenie dla społeczeństwa, także ze względu na opiekunów, których stałej nieraz obecności wymagają chorzy, oraz instytucje, które sprawują pieczę nad pacjentami - mówi prof. Jennifer Weuve Rush Institute for Healthy Aging z Chicago.
Więcej na ten temat: http://www.rp.pl/artykul/978974.html
jeszcze raz ćwiczenia pamięci
Chyba już te ćwiczenia polecałem, ale nigdy nie zaszkodzi przypomnieć, gdzie ich szukać: http://www.lundbeck.com/upload/pl/files/pdf/Poradniki/CwiczeniapamieciDzienniakI.pdf
terapia funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera
Zanim zaordynuje się leki działające objawowo, należy u każdego pacjenta dokonać weryfikacji stopnia nasilenia otępienia, wykorzystując standardowe narzędzia psychometryczne (w praktyce lekarza rodzinnego może to być test MMSE). Powyższa, wyjściowa ocena jest niezbędna jako punkt referencyjny dla późniejszej ewaluacji efektów terapii. Przed włączeniem leczenia objawowego należy również stwierdzić, czy obserwowane zaburzenia nie są związane z innymi, niezależnymi od choroby Alzheimera, czynnikami, takimi jak: stosowanie leków o działaniu antycholinergicznym, obecność niestabilnej choroby somatycznej lub towarzyszących zaburzeń psychicznych (zwłaszcza depresji i zaburzeń lękowych).
Cały artykuł: http://www.stowarzyszenie-razem.org/zdrowie/wiedza/terapia-funkcji-poznawczych-w-chorobie-alzheimera.html
Cały artykuł: http://www.stowarzyszenie-razem.org/zdrowie/wiedza/terapia-funkcji-poznawczych-w-chorobie-alzheimera.html
Chce uchronić dzieci przed chorobą Alzheimera
Ma 43 lata. Jej mąż 51 i zdiagnozowaną wczesną postać choroby Alzheimera. Na tę chorobę zmarł starszy o rok brat męża i teściowa. Prawdopodobnie także babcia i wujek.
"Mam dwoje dzieci, 9-letniego syna i 12-letnią córkę, które kocham z całego serca i duszy. Chciałabym zrobić wszystko, aby zachować je zdrowe i szczęśliwe, uchronić przed chorobą". Dlatego Karen Garner bierze udział w akcji Walk to End Alzheimer's.
Cały materiał: http://blog.alz.org/why-i-walk-to-end-alzheimers/
"Mam dwoje dzieci, 9-letniego syna i 12-letnią córkę, które kocham z całego serca i duszy. Chciałabym zrobić wszystko, aby zachować je zdrowe i szczęśliwe, uchronić przed chorobą". Dlatego Karen Garner bierze udział w akcji Walk to End Alzheimer's.
Cały materiał: http://blog.alz.org/why-i-walk-to-end-alzheimers/
piątek, 30 sierpnia 2013
Jak muzyka pomaga chorym
Pacjenci z chorobą Alzheimera, która prowadzi do poważnych zaburzeń pamięci i osłabienia innych zdolności umysłowych, lepiej zapamiętują nowe informacje, gdy przedstawia się je w kontekście muzyki - wynika z amerykańskich badań, opublikowanych na łamach pisma "Neuropsychologia".
Zdaniem autorów pracy, odkrycie to może znaleźć praktyczne zastosowanie w terapii i opiece nad pacjentami z alzheimerem.
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,165,muzyka-pomaga-chorym-na-alzheimera.html
Zdaniem autorów pracy, odkrycie to może znaleźć praktyczne zastosowanie w terapii i opiece nad pacjentami z alzheimerem.
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,165,muzyka-pomaga-chorym-na-alzheimera.html
Kawa pomaga chorym na alzheimera
Pięć filiżanek kawy dziennie może pomóc zredukować problemy z pamięcią u pacjentów z objawami Alzheimera - twierdzą amerykańscy naukowcy. O przeprowadzonych przez nich badaniach informuje serwis BBC.
Z przeprowadzonych na Florydzie badań wynika, że kofeina hamuje produkcję amyloidu - nierozpuszczalnego białka fibrylarnego, którego skupiska w mózgu stanowią jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera.
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,1,alzheimer-leczony-kawa.html
Z przeprowadzonych na Florydzie badań wynika, że kofeina hamuje produkcję amyloidu - nierozpuszczalnego białka fibrylarnego, którego skupiska w mózgu stanowią jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera.
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,1,alzheimer-leczony-kawa.html
Alzheimer będzie wykrywalny u czterdziestolatków
Trzydziestosekundowy komputerowy test na szybkość reakcji pozwoli wykryć Alzheimera u czterdziestolatków, zanim zaczną zdradzać objawy tej nieuleczalnej choroby, atakującej osoby w zaawansowanym wieku.
Według specjalistycznej publikacji "PLoS ONE", omawiającej badania sfinansowane przez fundację Leverhulme, perspektywa rutynowych badań przesiewowych na wykrycie choroby Alzheimera może być kwestią 2-5 lat, choć wymaga dalszych badań.
Test wykonywany w przychodni lekarskiej może stać się równie powszechny, jak pomiar ciśnienia krwi - przewidują naukowcy.
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,362,alzheimer-wykrywalny-u-czterdziestolatkow.html
Według specjalistycznej publikacji "PLoS ONE", omawiającej badania sfinansowane przez fundację Leverhulme, perspektywa rutynowych badań przesiewowych na wykrycie choroby Alzheimera może być kwestią 2-5 lat, choć wymaga dalszych badań.
Test wykonywany w przychodni lekarskiej może stać się równie powszechny, jak pomiar ciśnienia krwi - przewidują naukowcy.
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,362,alzheimer-wykrywalny-u-czterdziestolatkow.html
W Warszawie szukają nowej terapii na alzheimera
U chorych na alzheimera może dochodzić do zaburzeń mechanizmu pobierania wapnia przez komórki nerwowe - uważają badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Poznanie tego mechanizmu może pomóc znaleźć nową terapię.
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,542,wyjasnienie-choroby-alzheimera-coraz-blizej.html
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,542,wyjasnienie-choroby-alzheimera-coraz-blizej.html
Terapia światłem w chorobie Alzheimera
Naświetlanie niebiesko-zielonym światłem może poprawiać funkcjonowanie chorych na alzheimera - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo "Western Journal of Nursing Research". Jak informuje dr LuAnn Nowak Etcher z Wayne State University, zdaniem opiekunów osób chorych na alzheimera, terapia niebiesko-zielonym światłem poprawiała ogólne funkcjonowanie pacjentów.
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,623,terapia-swiatlem-w-chorobie-alzheimera.html
Więcej: http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,623,terapia-swiatlem-w-chorobie-alzheimera.html
Piękne słowa Anny Dymnej
"Kiedy tracimy coś, co zdawało się nam w życiu najważniejsze, wtedy zaczynamy doceniać to, co nadal mamy. Uczymy się cieszyć drobnostkami: promieniami słońca, zielenią drzew i traw, śpiewem ptaków, czyimś uśmiechem albo dobrym słowem. Z tych codziennych małych radości rodzi się nasza siła."
O pestkach dyni
• pestki dyni posiadają właściwości wchłaniania wody i śluzu, a co za tym idzie także metali ciężkich i innych toksycznych substancji w nich zawartych;
• dzięki pestkom dyni powstaje (pochodzący od nienasyconych kwasów tłuszczowych) hormon prostaglandyny, która ratuje komórki przed zniszczeniem;
• pestki dyni zawierają olej (ok. 35 %) zawierający dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także duże ilości lecytyny – substancji wchodzącej w skład wszystkich komórek organizmu. W skład lecytyny wchodzi niezbędna w procesie zapamiętywania cholina;
• pestki dyni zawierają spore ilości błonnika pokarmowego, który w przewodzie pokarmowym m.in.: wchłania wodę i rozpuszczone w niej metale ciężkie, dzięki czemu ułatwia ich wydalenie, pomaga usunąć patologiczny śluz obklejający ściany jelita cienkiego, a także stanowi podłoże dla bakterii acidofilnych zasiedlających środowisko jelita grubego;
• pestki dyni zawierają fitosterole, którym udowodniono korzystny wpływ w przypadku chorób prostaty. Fitosterole mają również zastosowanie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej;
• dzięki wysokiej zawartości cynku i fosforu pestki dyni są pomocne w stanach zapalnych skóry (np. trądzik) i błon śluzowych, wypadaniu włosów i łamliwości paznokci;
• pestki dyni zawierają kukurbitacynę, substancję wykazującą silne działanie toksyczne wobec drobnoustrojów i robaków, jednocześnie będąc nieszkodliwą dla organizmu ludzkiego. Dzięki temu pestki były od dawna stosowane w walce z pasożytami układu pokarmowego, jak tasiemce, owsiki i glisty. Owa kukurbitacyna odgrywa też istotną rolę w zapobieganiu przemianie testosteronu w dihydrotestosteron. Zbyt wysoki poziom dihydrotestosteronu jest niewskazany, gdyż może sprzyjać rozrostowi prostaty;
• zawarty w pestkach dyni selen jest niezbędny do produkcji plemników, a cynk zwiększa ich żywotność. Ocenia się, że ten pierwiastek ma również znaczny wpływ na sprawne funkcjonowanie gruczołu krokowego, działa przeciwmiażdżycowo, a także wzmacnia kości;
• w pestkach dyni znajduje się magnez, który doskonale wpływa na nasz układ nerwowy. Wspierany przez witaminy z grupy B i lecytynę jest jeszcze skuteczniejszy.
• dzięki pestkom dyni powstaje (pochodzący od nienasyconych kwasów tłuszczowych) hormon prostaglandyny, która ratuje komórki przed zniszczeniem;
• pestki dyni zawierają olej (ok. 35 %) zawierający dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także duże ilości lecytyny – substancji wchodzącej w skład wszystkich komórek organizmu. W skład lecytyny wchodzi niezbędna w procesie zapamiętywania cholina;
• pestki dyni zawierają spore ilości błonnika pokarmowego, który w przewodzie pokarmowym m.in.: wchłania wodę i rozpuszczone w niej metale ciężkie, dzięki czemu ułatwia ich wydalenie, pomaga usunąć patologiczny śluz obklejający ściany jelita cienkiego, a także stanowi podłoże dla bakterii acidofilnych zasiedlających środowisko jelita grubego;
• pestki dyni zawierają fitosterole, którym udowodniono korzystny wpływ w przypadku chorób prostaty. Fitosterole mają również zastosowanie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej;
• dzięki wysokiej zawartości cynku i fosforu pestki dyni są pomocne w stanach zapalnych skóry (np. trądzik) i błon śluzowych, wypadaniu włosów i łamliwości paznokci;
• pestki dyni zawierają kukurbitacynę, substancję wykazującą silne działanie toksyczne wobec drobnoustrojów i robaków, jednocześnie będąc nieszkodliwą dla organizmu ludzkiego. Dzięki temu pestki były od dawna stosowane w walce z pasożytami układu pokarmowego, jak tasiemce, owsiki i glisty. Owa kukurbitacyna odgrywa też istotną rolę w zapobieganiu przemianie testosteronu w dihydrotestosteron. Zbyt wysoki poziom dihydrotestosteronu jest niewskazany, gdyż może sprzyjać rozrostowi prostaty;
• zawarty w pestkach dyni selen jest niezbędny do produkcji plemników, a cynk zwiększa ich żywotność. Ocenia się, że ten pierwiastek ma również znaczny wpływ na sprawne funkcjonowanie gruczołu krokowego, działa przeciwmiażdżycowo, a także wzmacnia kości;
• w pestkach dyni znajduje się magnez, który doskonale wpływa na nasz układ nerwowy. Wspierany przez witaminy z grupy B i lecytynę jest jeszcze skuteczniejszy.
czwartek, 29 sierpnia 2013
Nie ma alzheimera wśród priorytetów polityki zdrowotnej
Wśród priorytetów NFZ na przyszły rok znalazło się m.in. zwiększenie roli ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie procedur zabiegowych; zwiększenie liczby dzieci i młodzieży objętej badaniami bilansowymi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej; zwiększenie poziomu realizacji chemioterapii udzielanej w trybie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej; zwiększenie dostępności do rehabilitacji kardiologicznej oraz poprawa opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Cały artykuł: Rostowski nie podpisał planu finansowego NFZ na 2014 r. - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl
Cały artykuł: Rostowski nie podpisał planu finansowego NFZ na 2014 r. - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl
środa, 28 sierpnia 2013
Wywiad z prof. Tadeuszem Parnowskim (natemat.pl)
"Sean Connery ma Alzheimera i nie pamięta już, że grał Bonda" – ta
wiadomość pojawiła się w mediach na całym świecie. I choć agent
pierwszego odtwórcy roli "007" zdementował te pogłoski, świat dzięki tej
wiadomości choć na chwilę pochylił się nad chorobą Alzheimera. – Okres
bezobjawowy może trwać nawet do 25 lat. Jest to choroba o bardzo
długotrwałym przebiegu – mówi w rozmowie z naTemat prof. Tadeusz
Parnowski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Czym jest choroba Alzheimera?
Prof. Tadeusz Parnowski: Choroba Alzheimera jest jedną z pierwotnych chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego, która trwa bardzo długo. Można powiedzieć, że objawy kliniczne, które obserwujemy w tej chorobie, występują przez kilkanaście lat. Choroba zaczyna się jednak znacznie wcześniej.
Czyli kiedy?
Okres bezobjawowy może trwać nawet do 25 lat. Jest to choroba o bardzo długotrwałym przebiegu i zaczyna się w średnim wieku.
Skąd bierze się ta choroba?
Przyczyną choroby Alzheimera są mutacje genów i zmiany w ich zakresie. Jest to więc choroba uwarunkowana genetycznie. Mówi się, że występuje ona w ilościach policzalnych po 65 roku życia, a później podwaja się co pięć lat. Występuje też u ludzi trzydziesto- i czterdziestoletnich. Zwykle są to osoby, które w rodzinach miały jedno albo dwoje rodziców chorujących na Alzheimera, a jest to istotny czynnik ryzyka, poza starszym wiekiem i obecnością lipoproteiny E4 (ApoEε4). Obecność tych 3 najsilniejszych czynników ryzyka choroby Alzheimera (występowanie w rodzinie, wiek i ApoE4) nie oznacza, oczywiście, że choroba wystąpi. Wskazuje jedynie na zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby.
Jak rozpoznać chorobę?
Istnieje szereg problemów diagnostycznych przy jej rozpoznawaniu. Jest kilka elementów, które pozwalają stwierdzić chorobę. W miarę starzenia, występują zaburzenia funkcji poznawczych. Pamięć, koncentracja uwagi, zdolność logicznego myślenia, jak i aspekty związane z uczeniem się nowych rzeczy ulegają pogorszeniu. W chorobie Alzheimera procesy te przebiegają zdecydowanie bardziej dynamicznie, niż przy zwykłym procesie starzenia, doprowadzając do inwalidyzacji chorego.
Czy prowadzone są badania przesiewowe, które pozwalałyby na wczesnej wykrycie choroby alzheimera?
Obszar niewiedzy naukowców w tej kwestii jest obecnie tak duży, że musielibyśmy masowo poddać tym badaniom wszystkich 40-latków, bo wtedy zaczynają się pierwsze zaburzenia funkcji poznawczych. Rutynowo stosujemy testy przesiewowe, orientacyjnie wskazujące sprawność procesów poznawczych, ale rozpoznanie stawiamy na podstawie szczegółowej oceny funkcji poznawczych, badań laboratoryjnych i neuroobrazowych. Od niedawna mamy pewne ułatwienia w kwestii wykrywania tej choroby, dzięki badaniom markerów biologicznych. Wczesna diagnostyka polega na badaniu stężenia białek w płynie mózgowo-rdzeniowym i ich relacji między sobą. Są to jednak badania drogie i dostępne jedynie dla niektórych w specjalistycznych ośrodkach, a musimy znaleźć rozwiązania dla całego społeczeństwa.
Mówi się, że alzheimer to "podstępna choroba". Dlaczego?
Obraz kliniczny tej choroby jest obrazem i typowym i nietypowym zarazem. Nietypowym, bo zaczyna się bardzo podstępnie. Objawy nie są bardzo specyficzne i jeśli nie stosuje się odpowiednich narzędzi, można je pomylić z innymi zaburzeniami psychicznymi. Pierwszymi objawami może być depresja, zmiany charakterologiczne, zaburzenia zachowania lub objawy psychotyczne.
Jakie są pierwszy objawy? Które zachowania naszych bliskich powinny zwrócić naszą uwagę?
U osoby chorej pojawiają się zaburzenia pamięci, związane z wydarzeniami współczesnymi, czyli problemy z zapamiętaniem tego co było dziś, wczoraj i tydzień temu. Pojawiają się także nietypowe trudności w wykonywaniu codziennych zajęć. Osoby, które miały jakieś zainteresowania i chęć działania, tracą je. Występują także problemy językowe, polegające na gubieniu konkretnych słów. Chory nie potrafi podać prawidłowej nazwy przedmiotów i zdarzeń, zastępując je językiem opisowym.
Bardzo groźne są także zaburzenia orientacji w czasie i terenie. Właśnie one są przyczyną anonsów w mediach typu: Wyszedł z domu i nie wrócił, jeśli chodzi o starsze osoby. Pojawiają się później trudności w określeniu pory roku, miejsca gdzie się człowiek znajduje. Wraz z tym, coraz trudniej udaje się odróżniać wszystko, co znajduje się dookoła. Nie wiemy, czy ktoś się śmieje, czy mówi poważnie. Czy woda jest ciepła, czy zimna, a nawet czy dane zjawisko jest realne, czy nierealne.
To musi być niesamowite trudne do wytrzymania nie tylko dla chorego, ale i dla bliskich.
Tak, w domu choroba objawia się początkowo poszukiwaniem własnych rzeczy. Osoba chora kładzie gdzieś swoje rzeczy i nie pamięta o tym. Później bardzo się denerwuje, złości i podejrzewa wszystkich dookoła o kradzieże i złośliwe żarty.
Osoba chora ma poważne zaburzenia nastroju, stany depresyjne i rozdrażnienie. Typowa jest też stopniowa apatia i niechęć do brania udziału w rozmowach, trudności w zrozumieniu jej treści. Także hobby przestaje mieć jakiekolwiek znacznie.
I to odbija się siłą rzeczy na bliskich.
Dokładnie tak, choroba Alzheimer nie jest chorobą pojedynczego człowieka. Bardzo walczymy o to, aby społeczeństwo zrozumiało, jak wielkim jest obciążeniem dla chorego, jego rodziny, służby zdrowia i w dalszej kolejności dla nas wszystkich. Niezwykle trudny jest aspekt emocjonalny, kiedy dzieci widzą swoich rodziców zmieniających się w oczach. Często towarzysze życiowi tych osób nie dają sobie rady, bo sami są już starzy.
Choroba pochłania też bardzo dużo pieniędzy, między innymi na leki, pampersy, często na opiekunkę, gdy główny opiekun już nie daje rady. A musi on zadbać absolutnie o wszystko. Ubrać chorego, nakarmić, zrobić zakupy, a w międzyczasie uważać, aby nie wypadł z balkonu. Towarzyszą temu codziennie występujące objawy psychopatologiczne, takie jak urojenia, zachowania agresywne, zaburzenia orientacji w odniesieniu do osób towarzyszących, miejsca ,a także zaburzenie świadomości. Opiekun musi to wszystko znieść. To zaś skutkuje tym, że i opiekunowie chorują znacznie częściej na różnego typu choroby, niż pozostali ludzie.
Ludzie z którymi pan się spotyka, mają po prostu dość?
Tak, nie tylko ich dzieci, ale właśnie ich życiowi towarzysze. Utarło się mówić, że opieka nad tymi ludźmi trwa 36 godzin na dobę. Nigdzie nie można wyjść, bo boimy się zostawić osobę chorą samą w domu. Opiekun nie ma kontaktu z innymi ludźmi i zaczyna żyć w izolacji. Ich główną aktywnością jest rozmawianie przez telefon. Często wstydzą się wyjść na ulicę z chorym, bo nigdy nie wiadomo, jak ten się zachowa. W pewnym momencie przestają też zapraszać znajomych. A jak wyjdą na spacer, cały czas przebywają w napięciu, czy podopieczni gdzieś nie zagubią się. Takie życie trwa zwykle 5 - 7 lat.
W języku potocznym zwykło się niekiedy żartować z zapominalskich: O, ty chyba masz alzheimera. Irytuje pana taki brak wrażliwości?
Ja na szczęście nie spotykam się z tego typu żartami, bo przychodzą do mnie opiekunowie i rodziny. Widzę jednak ogromną zmianę w polskim społeczeństwie choćby w stosunku do tego, jaka wiedza była 15 lat temu. Gdy ludzie żartują "zapomniałem czegoś, chyba mam Alzheimera", to się nawet cieszę. Oznacza to, że do ogólnej świadomości przebiły się nasze akcje edukacyjne. Nawet jak niewiele wiedzą o tej chorobie, kojarzą, że dotyka ona pamięci i nazywa się Alzheimer.
Przeczytałem w internecie, że rozwojowi choroby sprzyjają używki. To prawda?
Prawda i nieprawda. Pierwotne zmiany w organizmie są zwyrodnieniowe, co oznacza, że musimy mieć podatność spowodowaną zmianami uwarunkowanymi genetycznie, aby wystąpiła u nas choroba. Sam niezdrowy tryb życia najprawdopodobniej nie wywoła tej choroby. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest u osób, które miały chorego w rodzinie. Wydaje mi się, że używki nie mogą wywołać choroby, chociaż mogą spowodować wystąpienie otępienia w późniejszym wieku na drodze innych mechanizmów.
Czy choroba naszych bliskich oznacza, że i my zachorujemy?
Nie ma takiej stuprocentowej pewności. Istnieje coś takiego, jak gerontoprofilaktyka, która polega na myśleniu o później starości już w wieku kilkunastu lat i próbie zdrowego życia. Czynnikami, które mogą przyczyni
się także do wystąpienia otępienia, są też urazy głowy, choroby zakaźne, choroby metaboliczne (cukrzyca), choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze), nadużywanie alkoholu, zatrucia.
Podobno rozwój choroby opóźnia wykonywania czynności, które sprawiają nam przyjemność i w których byliśmy "dobrzy".
Choroba Alzheimera nie niszczy całego człowieka. To straszna choroba, która część naszych przeżyć, doświadczeń i emocji „wyciera” z pamięci, ale inne zostają. Przyzwyczajenia, chęci czy skłonności itd. Niezwykle ważne jest, aby zrobić z osobą chorą dokładny wywiad, co do jego chęci, hobby i umiejętności, aby dopasować do nich spersonalizowaną terapię, która będzie sprawiała im przyjemność. Taka indywidualizacja podejścia do każdego chorego jest niezwykle ważna i zapewnia dobór najlepszych metod terapeutycznych . Co więcej,szanuje godność chorego i respektuje jego prawa jako osoby wyjątkowej.
Dr hab. n. med. prof. nadzw. Tadeusz Parnowski: Od 1971 roku pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, od 2006 roku kierownik II Kliniki Psychiatrycznej. W latach 1991-2003 prezydent Polskiej Fundacji Alzheimerowskiej, członek międzynarodowych organizacji geriatrycznych (ADI,AE,PTA) . Nagrodzony przez polsko-australijską fundacje POL-KUL,założyciel Polskiego Stowarzyszenia opiekunów osób z choroba Alzheimera. Członek Europejskiej Rady Mózgu. Od 1972 roku członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, aktualnie skarbnik Zarządu Głównego, także Prezydent Towarzystwa Psychogeriatrycznego. Autor i współautor 200 publikacji badawczych, ponad 30 rozdziałów w książkach i 3 monografii poświęconych problemom psychogeriatrycznym. Główne obszary zainteresowań: zaburzenia afektywne, zaburzenia psychiczne w starości, zespoły otępienne, organizacja opieki psychogeriatrycznej.
Czym jest choroba Alzheimera?
Prof. Tadeusz Parnowski: Choroba Alzheimera jest jedną z pierwotnych chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego, która trwa bardzo długo. Można powiedzieć, że objawy kliniczne, które obserwujemy w tej chorobie, występują przez kilkanaście lat. Choroba zaczyna się jednak znacznie wcześniej.
Czyli kiedy?
Okres bezobjawowy może trwać nawet do 25 lat. Jest to choroba o bardzo długotrwałym przebiegu i zaczyna się w średnim wieku.
Skąd bierze się ta choroba?
Przyczyną choroby Alzheimera są mutacje genów i zmiany w ich zakresie. Jest to więc choroba uwarunkowana genetycznie. Mówi się, że występuje ona w ilościach policzalnych po 65 roku życia, a później podwaja się co pięć lat. Występuje też u ludzi trzydziesto- i czterdziestoletnich. Zwykle są to osoby, które w rodzinach miały jedno albo dwoje rodziców chorujących na Alzheimera, a jest to istotny czynnik ryzyka, poza starszym wiekiem i obecnością lipoproteiny E4 (ApoEε4). Obecność tych 3 najsilniejszych czynników ryzyka choroby Alzheimera (występowanie w rodzinie, wiek i ApoE4) nie oznacza, oczywiście, że choroba wystąpi. Wskazuje jedynie na zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby.
Jak rozpoznać chorobę?
Istnieje szereg problemów diagnostycznych przy jej rozpoznawaniu. Jest kilka elementów, które pozwalają stwierdzić chorobę. W miarę starzenia, występują zaburzenia funkcji poznawczych. Pamięć, koncentracja uwagi, zdolność logicznego myślenia, jak i aspekty związane z uczeniem się nowych rzeczy ulegają pogorszeniu. W chorobie Alzheimera procesy te przebiegają zdecydowanie bardziej dynamicznie, niż przy zwykłym procesie starzenia, doprowadzając do inwalidyzacji chorego.
Czy prowadzone są badania przesiewowe, które pozwalałyby na wczesnej wykrycie choroby alzheimera?
Obszar niewiedzy naukowców w tej kwestii jest obecnie tak duży, że musielibyśmy masowo poddać tym badaniom wszystkich 40-latków, bo wtedy zaczynają się pierwsze zaburzenia funkcji poznawczych. Rutynowo stosujemy testy przesiewowe, orientacyjnie wskazujące sprawność procesów poznawczych, ale rozpoznanie stawiamy na podstawie szczegółowej oceny funkcji poznawczych, badań laboratoryjnych i neuroobrazowych. Od niedawna mamy pewne ułatwienia w kwestii wykrywania tej choroby, dzięki badaniom markerów biologicznych. Wczesna diagnostyka polega na badaniu stężenia białek w płynie mózgowo-rdzeniowym i ich relacji między sobą. Są to jednak badania drogie i dostępne jedynie dla niektórych w specjalistycznych ośrodkach, a musimy znaleźć rozwiązania dla całego społeczeństwa.
Mówi się, że alzheimer to "podstępna choroba". Dlaczego?
Obraz kliniczny tej choroby jest obrazem i typowym i nietypowym zarazem. Nietypowym, bo zaczyna się bardzo podstępnie. Objawy nie są bardzo specyficzne i jeśli nie stosuje się odpowiednich narzędzi, można je pomylić z innymi zaburzeniami psychicznymi. Pierwszymi objawami może być depresja, zmiany charakterologiczne, zaburzenia zachowania lub objawy psychotyczne.
Jakie są pierwszy objawy? Które zachowania naszych bliskich powinny zwrócić naszą uwagę?
U osoby chorej pojawiają się zaburzenia pamięci, związane z wydarzeniami współczesnymi, czyli problemy z zapamiętaniem tego co było dziś, wczoraj i tydzień temu. Pojawiają się także nietypowe trudności w wykonywaniu codziennych zajęć. Osoby, które miały jakieś zainteresowania i chęć działania, tracą je. Występują także problemy językowe, polegające na gubieniu konkretnych słów. Chory nie potrafi podać prawidłowej nazwy przedmiotów i zdarzeń, zastępując je językiem opisowym.
Bardzo groźne są także zaburzenia orientacji w czasie i terenie. Właśnie one są przyczyną anonsów w mediach typu: Wyszedł z domu i nie wrócił, jeśli chodzi o starsze osoby. Pojawiają się później trudności w określeniu pory roku, miejsca gdzie się człowiek znajduje. Wraz z tym, coraz trudniej udaje się odróżniać wszystko, co znajduje się dookoła. Nie wiemy, czy ktoś się śmieje, czy mówi poważnie. Czy woda jest ciepła, czy zimna, a nawet czy dane zjawisko jest realne, czy nierealne.
To musi być niesamowite trudne do wytrzymania nie tylko dla chorego, ale i dla bliskich.
Tak, w domu choroba objawia się początkowo poszukiwaniem własnych rzeczy. Osoba chora kładzie gdzieś swoje rzeczy i nie pamięta o tym. Później bardzo się denerwuje, złości i podejrzewa wszystkich dookoła o kradzieże i złośliwe żarty.
Osoba chora ma poważne zaburzenia nastroju, stany depresyjne i rozdrażnienie. Typowa jest też stopniowa apatia i niechęć do brania udziału w rozmowach, trudności w zrozumieniu jej treści. Także hobby przestaje mieć jakiekolwiek znacznie.
I to odbija się siłą rzeczy na bliskich.
Dokładnie tak, choroba Alzheimer nie jest chorobą pojedynczego człowieka. Bardzo walczymy o to, aby społeczeństwo zrozumiało, jak wielkim jest obciążeniem dla chorego, jego rodziny, służby zdrowia i w dalszej kolejności dla nas wszystkich. Niezwykle trudny jest aspekt emocjonalny, kiedy dzieci widzą swoich rodziców zmieniających się w oczach. Często towarzysze życiowi tych osób nie dają sobie rady, bo sami są już starzy.
Choroba pochłania też bardzo dużo pieniędzy, między innymi na leki, pampersy, często na opiekunkę, gdy główny opiekun już nie daje rady. A musi on zadbać absolutnie o wszystko. Ubrać chorego, nakarmić, zrobić zakupy, a w międzyczasie uważać, aby nie wypadł z balkonu. Towarzyszą temu codziennie występujące objawy psychopatologiczne, takie jak urojenia, zachowania agresywne, zaburzenia orientacji w odniesieniu do osób towarzyszących, miejsca ,a także zaburzenie świadomości. Opiekun musi to wszystko znieść. To zaś skutkuje tym, że i opiekunowie chorują znacznie częściej na różnego typu choroby, niż pozostali ludzie.
Ludzie z którymi pan się spotyka, mają po prostu dość?
Tak, nie tylko ich dzieci, ale właśnie ich życiowi towarzysze. Utarło się mówić, że opieka nad tymi ludźmi trwa 36 godzin na dobę. Nigdzie nie można wyjść, bo boimy się zostawić osobę chorą samą w domu. Opiekun nie ma kontaktu z innymi ludźmi i zaczyna żyć w izolacji. Ich główną aktywnością jest rozmawianie przez telefon. Często wstydzą się wyjść na ulicę z chorym, bo nigdy nie wiadomo, jak ten się zachowa. W pewnym momencie przestają też zapraszać znajomych. A jak wyjdą na spacer, cały czas przebywają w napięciu, czy podopieczni gdzieś nie zagubią się. Takie życie trwa zwykle 5 - 7 lat.
W języku potocznym zwykło się niekiedy żartować z zapominalskich: O, ty chyba masz alzheimera. Irytuje pana taki brak wrażliwości?
Ja na szczęście nie spotykam się z tego typu żartami, bo przychodzą do mnie opiekunowie i rodziny. Widzę jednak ogromną zmianę w polskim społeczeństwie choćby w stosunku do tego, jaka wiedza była 15 lat temu. Gdy ludzie żartują "zapomniałem czegoś, chyba mam Alzheimera", to się nawet cieszę. Oznacza to, że do ogólnej świadomości przebiły się nasze akcje edukacyjne. Nawet jak niewiele wiedzą o tej chorobie, kojarzą, że dotyka ona pamięci i nazywa się Alzheimer.
Przeczytałem w internecie, że rozwojowi choroby sprzyjają używki. To prawda?
Prawda i nieprawda. Pierwotne zmiany w organizmie są zwyrodnieniowe, co oznacza, że musimy mieć podatność spowodowaną zmianami uwarunkowanymi genetycznie, aby wystąpiła u nas choroba. Sam niezdrowy tryb życia najprawdopodobniej nie wywoła tej choroby. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest u osób, które miały chorego w rodzinie. Wydaje mi się, że używki nie mogą wywołać choroby, chociaż mogą spowodować wystąpienie otępienia w późniejszym wieku na drodze innych mechanizmów.
Czy choroba naszych bliskich oznacza, że i my zachorujemy?
Nie ma takiej stuprocentowej pewności. Istnieje coś takiego, jak gerontoprofilaktyka, która polega na myśleniu o później starości już w wieku kilkunastu lat i próbie zdrowego życia. Czynnikami, które mogą przyczyni
się także do wystąpienia otępienia, są też urazy głowy, choroby zakaźne, choroby metaboliczne (cukrzyca), choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze), nadużywanie alkoholu, zatrucia.
Podobno rozwój choroby opóźnia wykonywania czynności, które sprawiają nam przyjemność i w których byliśmy "dobrzy".
Choroba Alzheimera nie niszczy całego człowieka. To straszna choroba, która część naszych przeżyć, doświadczeń i emocji „wyciera” z pamięci, ale inne zostają. Przyzwyczajenia, chęci czy skłonności itd. Niezwykle ważne jest, aby zrobić z osobą chorą dokładny wywiad, co do jego chęci, hobby i umiejętności, aby dopasować do nich spersonalizowaną terapię, która będzie sprawiała im przyjemność. Taka indywidualizacja podejścia do każdego chorego jest niezwykle ważna i zapewnia dobór najlepszych metod terapeutycznych . Co więcej,szanuje godność chorego i respektuje jego prawa jako osoby wyjątkowej.
Dr hab. n. med. prof. nadzw. Tadeusz Parnowski: Od 1971 roku pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, od 2006 roku kierownik II Kliniki Psychiatrycznej. W latach 1991-2003 prezydent Polskiej Fundacji Alzheimerowskiej, członek międzynarodowych organizacji geriatrycznych (ADI,AE,PTA) . Nagrodzony przez polsko-australijską fundacje POL-KUL,założyciel Polskiego Stowarzyszenia opiekunów osób z choroba Alzheimera. Członek Europejskiej Rady Mózgu. Od 1972 roku członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, aktualnie skarbnik Zarządu Głównego, także Prezydent Towarzystwa Psychogeriatrycznego. Autor i współautor 200 publikacji badawczych, ponad 30 rozdziałów w książkach i 3 monografii poświęconych problemom psychogeriatrycznym. Główne obszary zainteresowań: zaburzenia afektywne, zaburzenia psychiczne w starości, zespoły otępienne, organizacja opieki psychogeriatrycznej.
Grupy wsparcia w Warszawie - kalendarium
W najbliższym tygodniu żaden opiekun potrzebujący wsparcia nie zostanie bez pomocy.
W czwartek 29 sierpnia o godz. 17 bezpłatne spotkanie grupy wsparcia dla opiekunów osób z chorobą otępienną mózgu organizuje Akademickie Centrum Medyczne przy ul. Bobrowieckiej 9 (bud.B, parter). Zgłoszenia pod numerem telefonu: 22 559 24 26.
We wtorek 3 września o godz. 15 w salach Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Paca 42 (wejście B) odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla mieszkańców dzielnicy Praga-Południe. Na to spotkanie mogą przyjść opiekunowie razem z chorymi
W czwartek 4 września o godz. 15.30 spotkanie grupy wsparcia organizuje Dzienny Dom Pomocy w Centrum Alzheimera (Al. Wilanowska 257).
W czwartek 29 sierpnia o godz. 17 bezpłatne spotkanie grupy wsparcia dla opiekunów osób z chorobą otępienną mózgu organizuje Akademickie Centrum Medyczne przy ul. Bobrowieckiej 9 (bud.B, parter). Zgłoszenia pod numerem telefonu: 22 559 24 26.
We wtorek 3 września o godz. 15 w salach Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Paca 42 (wejście B) odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla mieszkańców dzielnicy Praga-Południe. Na to spotkanie mogą przyjść opiekunowie razem z chorymi
W czwartek 4 września o godz. 15.30 spotkanie grupy wsparcia organizuje Dzienny Dom Pomocy w Centrum Alzheimera (Al. Wilanowska 257).
Sejm: będą prace nad projektem SLD ws. zasiłku opiekuńczego - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl
SLD chce zmienić zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego tak, by był on przyznawany opiekunowi osoby, której niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, bez względu na dochód rodziny osoby wymagającej opieki i sprawującej opiekę. Proponuje ponadto, by świadczenie to przysługiwało, jeżeli osoby nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki.
Cały artykuł: Sejm: będą prace nad projektem SLD ws. zasiłku opiekuńczego - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl
Cały artykuł: Sejm: będą prace nad projektem SLD ws. zasiłku opiekuńczego - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl
wtorek, 27 sierpnia 2013
"Rzeczpospolita": Nikt nie pomoże otępiałym
Specjalistów geriatrów jest w kraju zaledwie około 300, choć już dziś powinno być co najmniej 1000. 5,5 mln osób starszych ma do dyspozycji ledwie 40 oddziałów geriatrii, głównie na Śląsku. Razem z 400 tys. chorych cierpi około miliona ich bliskich.
Tam, gdzie państwo widzi kosztowny kłopot, prywatne firmy dostrzegają otwierający się rynek. Działa na nim bez liku domów opieki dziennej, w których koszty z reguły wynoszą 70-80 za dzień.
Gdy w grę wchodzi specjalistyczna opieka, np. rehabilitacja neurologiczna, cena zbliża się do 100 zł. A wykwalifikowana opiekunka towarzysząca choremu na okrągło, kontrole lekarskie i rehabilitacja to już obciążenie rzędu 4,5 tys. zł miesięcznie.
Cały artykuł: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Rzeczpospolita-Nikt-nie-pomoze-otepialym-przybywa-Polakow-chorych-na-alzheimera,wid,15915512,wiadomosc.html?ticaid=111347
Tam, gdzie państwo widzi kosztowny kłopot, prywatne firmy dostrzegają otwierający się rynek. Działa na nim bez liku domów opieki dziennej, w których koszty z reguły wynoszą 70-80 za dzień.
Gdy w grę wchodzi specjalistyczna opieka, np. rehabilitacja neurologiczna, cena zbliża się do 100 zł. A wykwalifikowana opiekunka towarzysząca choremu na okrągło, kontrole lekarskie i rehabilitacja to już obciążenie rzędu 4,5 tys. zł miesięcznie.
Cały artykuł: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Rzeczpospolita-Nikt-nie-pomoze-otepialym-przybywa-Polakow-chorych-na-alzheimera,wid,15915512,wiadomosc.html?ticaid=111347
10 symptomów choroby Alzheimera
Tę listę sporządzili sami opiekunowie, którzy z perspektywy czasu ocenili wstępne objawy u bliskich.
http://www.alzheimersreadingroom.com/2010/05/ten-symptoms-of-early-stage-alzheimers.html
http://www.alzheimersreadingroom.com/2010/05/ten-symptoms-of-early-stage-alzheimers.html
Miedź jest kluczowym graczem w chorobie Alzheimera
Dementia Weekly | Alzheimer's Weekly: 2 Ways Copper Accelerates Alzheimer's: VIDEO+ARTICLE Copper hits the brain with a one-two punch, inhibiting the clearance and stimulating the production of amyloid beta. See ...
Proste sposoby na walkę z chorobą Alzheimera
Szczególnie ważne są ćwiczenia fizyczne...
Dementia Weekly | Alzheimer's Weekly: The Best Way to Fight Alzheimer's is No Secret: As researchers seek anti-Alzheimer's pills, the evidence mounts that the best preventative is healthy living. Learn about two advanced...
Dementia Weekly | Alzheimer's Weekly: The Best Way to Fight Alzheimer's is No Secret: As researchers seek anti-Alzheimer's pills, the evidence mounts that the best preventative is healthy living. Learn about two advanced...
poniedziałek, 26 sierpnia 2013
O dobrym wpływie szafranu
Hipokrates, jakieś dwa i pół tysiąca lat temu, wypowiedział zdanie: "Niech pokarm będzie twoim lekarstwem". Wiele ze znanych leków jest produkowanych na bazie wyciągów z roślin. Choćby FDA Galantamina na chorobę Alzheimera, gdzie podstawą jest wyciąg z żonkila. A co naukowcy mówią o wzbogaceniu diety szafranem?
Eat2think.com | Dementia & Alzheimer's Weekly: Saffron Spices Up Alzheimer's Dieting: VIDEO Can saffron really improve Alzheimer's? Hippocrates said, “Let food be thy medicine and medicine be thy food.” Many of today&#...
Eat2think.com | Dementia & Alzheimer's Weekly: Saffron Spices Up Alzheimer's Dieting: VIDEO Can saffron really improve Alzheimer's? Hippocrates said, “Let food be thy medicine and medicine be thy food.” Many of today&#...
"Przepraszam, to jest trudne" - najbardziej pomocne zwroty przy opiece
Osobie, która opiekuje się osobą chorą na alzheimera, czasami brakuje słów. Więzną one w ustach. Czy są uniwersalne zwroty? Teepa Snow twierdzi, że tak.
Zobacz: Dementia Weekly | Alzheimer's Weekly: "I Am Sorry, This is Hard" plus 5 More Care Phrase...: VIDEO Teepa Snow, Dementia Care Specialist, shares the important phrases she has found most helpful in caring for someone with Alzheime...
Zobacz: Dementia Weekly | Alzheimer's Weekly: "I Am Sorry, This is Hard" plus 5 More Care Phrase...: VIDEO Teepa Snow, Dementia Care Specialist, shares the important phrases she has found most helpful in caring for someone with Alzheime...
niedziela, 25 sierpnia 2013
znane twarze - test na demencję
Opracowany przez naukowców z Northwestern University test na wykrywanie demencji wykorzystuje twarze gwiazd. Jak to działa?
Zobacz: http://www.alzheimersweekly.com/2013/08/familiar-faces-dementia-test.html
Zobacz: http://www.alzheimersweekly.com/2013/08/familiar-faces-dementia-test.html
Gdy dziadek nie chce założyć pampersa - porady
Mam 82 letniego dziadka, który moczy się w nocy i nieraz w dzień. Najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie pampersa, ale niestety to niemożliwe. Dziadek najlepiej całe dnie leżałby w łóżku i bawiłby się swoim członkiem. Założenie pampersa nie ma sensu, bo dziadek go ściąga podczas zabawy...
Więcej: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/moczenie-u-chorego-na-alzheimera
Więcej: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/moczenie-u-chorego-na-alzheimera
Co łączy wstrząs mózgu z alzheimerem?
Podczas obrazowania mózgów osób ze wstrząśnieniem mózgu oraz chorych na alzheimera okazało się, że charakterystyczne dla obu przypadłości zmiany wyglądają zadziwiająco podobnie. Co więcej, powodują powstanie zbliżonych objawów. Odkrycie zrodziło wiele pytań i wątpliwości odnośnie do możliwości występowania zwiększonego ryzyka zachorowania na alzheimera u osób szczególnie narażonych na wstrząsy mózgu, takich jak sportowcy. Jak wspomnianą zależność tłumaczą naukowcy?
Cały artykuł: http://natemat.pl/70055,co-laczy-wstrzas-mozgu-z-alzheimerem
Cały artykuł: http://natemat.pl/70055,co-laczy-wstrzas-mozgu-z-alzheimerem
sobota, 24 sierpnia 2013
Alzheimer, babcia i ja
Miał dziewięć lat, gdy pierwszy raz usłyszał słowo "Alzheimer". Któregoś wieczora zapytał babcię: "Czy mnie nie zapomnisz?" Zaczęła płakać...
Piękna opowieść: http://blog.alz.org/alzheimers-nana-and-me/
Piękna opowieść: http://blog.alz.org/alzheimers-nana-and-me/
piątek, 23 sierpnia 2013
Jak ćwiczyć pamięć chorego - propozycje
Zaburzenia funkcji poznawczych to typowy objaw Alzheimera. Niestety w przebiegu choroby ulegają one pogłębieniu i nawet leczenie farmakologiczne nie jest w stanie ich skutecznie zatrzymać. Można jednak wspomóc farmakoterapię wieloma ćwiczeniami usprawniającymi pamięć, kojarzenie, zdolności liczenia itp.
Tutaj znajdziesz propozycje aktywności, które możesz wspólnie z chorym wykonywać, aby jak najdłużej zachować jego sprawność: http://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/cwiczenia-usprawniajace-funkcje-poznawcze.html
Tutaj znajdziesz propozycje aktywności, które możesz wspólnie z chorym wykonywać, aby jak najdłużej zachować jego sprawność: http://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/cwiczenia-usprawniajace-funkcje-poznawcze.html
ćwiczenia poprawiające pamięć - propozycja na weekend
Pod tym adresem znajdziecie Państwo zestaw ćwiczeń autorstwa lek. med. Marcina Ratajczaka:
http://www.logomedicus.pl/data/CWICZENIA%20USPRAWNIAJACE%20PAMIEC.pdf
http://www.logomedicus.pl/data/CWICZENIA%20USPRAWNIAJACE%20PAMIEC.pdf
W Polsce brakuje 150 tysięcy wykwalifikowanych opiekunów ("Rzeczpospolita")
Nie jesteśmy gotowi na wzrost zachorowań na chorobę Alzheimera.
Już dziś potrzeba około 150 tys. wykwalifikowanych opiekunów osób
starszych, jednak państwo nic nie robi, by zapewnić im kształcenie -
uważają eksperci.
Jak informuje Rzeczpospolita, według szacunków, choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne już dziś dotyczą około 400 tys. Polaków, a za 15 lat ich liczba się potroi. Razem z 400 tys. chorych cierpi około miliona ich bliskich.
Prof. Tomasz Grodzicki, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii, podkreśla, że część osób nie wie, że może oczekiwać opieki ze strony państwa: dla obłożnie chorych istnieją ośrodki opiekuńczo-lecznicze, a dla osób pozostających w domu NFZ przewiduje opiekę pielęgniarską. Niestety, na miejsce w ośrodku czeka się nawet kilka miesięcy, a domowa pomoc pielęgniarska jest możliwa jedynie przez dwie-trzy godziny dziennie.
W ocenie ekspertów rynku pracy, w polskim, starzejącym się społeczeństwie wciąż brakuje osób kształconych do opieki nad chorymi. Już dziś potrzeba około 150 tys. wykwalifikowanych opiekunów, jednak państwo nic nie robi, by zapewnić im kształcenie.
Więcej: www.rp.pl
Jak informuje Rzeczpospolita, według szacunków, choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne już dziś dotyczą około 400 tys. Polaków, a za 15 lat ich liczba się potroi. Razem z 400 tys. chorych cierpi około miliona ich bliskich.
Prof. Tomasz Grodzicki, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii, podkreśla, że część osób nie wie, że może oczekiwać opieki ze strony państwa: dla obłożnie chorych istnieją ośrodki opiekuńczo-lecznicze, a dla osób pozostających w domu NFZ przewiduje opiekę pielęgniarską. Niestety, na miejsce w ośrodku czeka się nawet kilka miesięcy, a domowa pomoc pielęgniarska jest możliwa jedynie przez dwie-trzy godziny dziennie.
W ocenie ekspertów rynku pracy, w polskim, starzejącym się społeczeństwie wciąż brakuje osób kształconych do opieki nad chorymi. Już dziś potrzeba około 150 tys. wykwalifikowanych opiekunów, jednak państwo nic nie robi, by zapewnić im kształcenie.
Więcej: www.rp.pl
czwartek, 22 sierpnia 2013
Uwaga na żywność skażoną miedzią
Czy spożywanie produktów ze śladowymi ilościami miedzi może zwiększyć ryzyko zachorowania na alzheimera? Naukowcy donoszą, że może.
Materiał CBS News: http://www.cbsnews.com/8301-204_162-57599344/copper-in-foods-linked-to-alzheimers-disease-risk/
Materiał CBS News: http://www.cbsnews.com/8301-204_162-57599344/copper-in-foods-linked-to-alzheimers-disease-risk/
środa, 21 sierpnia 2013
Zaproszenie na międzynarodową konferencję
W październiku 2013 na zaproszenie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i
Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego do Warszawy przyjedzie prof.
Julie Snowden, jedna z najwybitniejszych neuropsychologów zajmujących
się pacjentami z otępieniem czołowo-skroniowym oraz chorobą Huntingtona.
Prof. Snowden wygłosi wykład (19.10) i poprowadzi część warsztatów
(18.10) nt. FTD na konferencji Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.
Konferencja jest adresowana do lekarzy (neurologów, psychiatrów, geriatrów), psychologów i logopedów zainteresowanych chorobami neurodegeneracyjnymi.
Więcej informacji: www.alzheimerpolska.pl www.facebook.com/ PolskieTowarzystwoAlzheimerows kie.
Aktualności www.alzheimerpolska.pl
Konferencja jest adresowana do lekarzy (neurologów, psychiatrów, geriatrów), psychologów i logopedów zainteresowanych chorobami neurodegeneracyjnymi.
Więcej informacji: www.alzheimerpolska.pl www.facebook.com/
Aktualności www.alzheimerpolska.pl
Test na poziom zestresowania opiekuna
Chcesz sprawdzić, w jakim jesteś stanie emocjonalnym? Wystarczy odpowiedzieć na 8 pytań.
http://www.alz.org/care/alzheimers-dementia-stress-check.asp
http://www.alz.org/care/alzheimers-dementia-stress-check.asp
Zrozumieć demencję - kurs on-line
Co prawda zapisy na najbliższy kurs dopiero w marcu, ale warto już teraz rozważyć udział.
Szczegóły: http://www.utas.edu.au/wicking/wca/mooc
Szczegóły: http://www.utas.edu.au/wicking/wca/mooc
Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Demencja ma być traktowana priorytetowo w polityce zdrowotnej - tak mówią eksperci.
Cały artykuł i raport w formacie pdf na: http://www.alz.co.uk/WHO-dementia-report
Cały artykuł i raport w formacie pdf na: http://www.alz.co.uk/WHO-dementia-report
Po warsztatach "Komunikacja z osobami chorymi na demencję"
W poniedziałek, w warszawskim oddziale Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich", odbyło się 14. spotkanie z cyklu "Przystanek Alzheimer", które miałem przyjemność prowadzić. W zajęciach pod tytułem "Komunikacja z osobami chorymi na demencję - co, jako opiekunowie, możemy zrobić" uczestniczyło 12 osób. Zajęcia miały charakter warsztatowy.
Jednym z elementów był pokaz i dyskusja o filmie „Son what is that?” (http://www.alzheimersweekly.com/2013/01/son-what-is-that.html?spref=bl), który pozwolił uczestnikom zmienić perspektywę patrzenia na relację z chorym.
Potem sformułowaliśmy listę warunków niezbędnych do skutecznej komunikacji z osobą starszą (nie tylko z demencją), na której znalazły się m.in.:
kontakt wzrokowy
używanie prostych, krótkich zdań
powtórzenia (przekazywanie kolejny raz tej
samej informacji bez negatywnych emocji)
pozostawienie
choremu czasu na reakcję, na odpowiedź
ponowienie próby (po odczekaniu kilku,
kilkunastu minut)
cierpliwość
pochwały (uśmiech, dotyk, słowa)
koncentracja na zachowaniu spokoju
odwrócenie uwagi od sytuacji stresującej
nie traktowanie złości personalnie
Doszliśmy do wniosku, że w komunikacji słowa-klucze to: troska, zdecydowanie, pewność, łagodność, stanowczość, bez lęku.
Następnie przeformułowywaliśmy komunikaty niezrozumiałe dla chorych na czytelne. Przykład był następujący:
Córka woła z kuchni do swojego chorego na demencję
ojca, który jest w łazience: „Tato, jeżeli pospieszysz się z ubieraniem, za 10
minut możemy jeść śniadanie“.
Najpierw była lista błędów popełnionych przez córkę: Córka nie znajduje się w tym samym
pomieszczeniu, co ojciec. W związku z tym on jest zdezorientowany, ponieważ nie
jest w stanie tak szybko zrozumieć, skąd dochodzi głos. Ojciec nie wie, kto woła
i nie rozumie, że to do niego. Ta sytuacja go przerasta. Poza tym
wypowiedziane przez córkę zdanie zawiera cztery komunikaty: „Pospiesz się!“,
„Ubierz się!“, „Jeść śniadanie!“, „za dziesięć minut“ a ponadto nadrzędny
warunek „jeżeli – to”.
Jedna z propozycji zmiany była następująca: Córka idzie do swojego ojca do łazienki. Mówi do
niego: „Tato”. Pauza. Równocześnie kładzie swoją rękę na jego ramieniu. Dopiero kiedy on na nią spojrzy, córka mówi
dalej: „Tato, ubierz się, proszę”. Daje
czas, żeby zrozumiał tę prośbę, żeby mógł ją wykonać. Kiedy córka widzi, że
ojciec się samodzielnie ubiera, wraca do kuchni. Po dziesięciu minutach zagląda
do niego i znowu mówi: „Tato, chodź
proszę na śniadanie“. Mówi to spokojnie i powtarza jeszcze raz. A wtedy ojciec,
odprężony i przyjaźnie uśmiechnięty, idzie do stołu.
Potem były wskazówki, o których zawsze należy pamiętać:
· Należy mówić wyraźnie i powoli, spokojnym tonem głosu.
To, że chory nie rozumie natychmiast, wcale nie świadczy o tym, że zbyt cicho
mówicie. Jeśli będziecie mówić głośno, czy wręcz krzyczeć do niego, raczej go
tylko przestraszycie. Pogłębi to tylko jego dezorientację.
· Jeśli choroba otępienna bardziej się pogłębiła, stawiać
pytania w taki sposób, żeby odpowiedź była zawarta już w samym pytaniu, dzięki
czemu chory z demencją będzie w stanie udzielić wam odpowiedzi.
· Nawet jeżeli chory z demencją podczas rozmowy nie rozumie już treści tego, co zostało
powiedziane, to bardzo dobrze rozumie intencje mówiącego. Osoby z demencją są
wyczulone na to, jak się do nich mówi (uprzejmie, gburowato, obłudnie,
traktując poważnie...). Sygnały niewerbalne (ton głosu, mowa ciała) są przez
chorych z demencją bardzo dokładnie rejestrowane.
Rozmawialiśmy także o nastawieniu do chorego. W tym miejscu przedstawiłem fragment opracowania dr Wolfganga Kramera „W Labiryncie Zapomnienia” w tłumaczeniu Leny
Sikory (korzystałem z niego też w innych częściach zajęć):
„Dlaczego nie mielibyśmy pozwolić, żeby
dziwaczne zachowania chorych z demencją
zachęciły nas do tego, żeby przemyśleć swoje własne zachowanie? A może
jest tak, że osoby z demencją pokazują nam możliwości, które sami zatraciliśmy,
albo których istnienia sami przed sobą nie przyznajemy, na przykład powolność
(dlaczego ma to być dobre, że wszystko
dzieje się coraz szybciej?), albo nieprzewidywalność (dlaczego wszystko
to, co istnieje traktować tylko instrumentalnie i z wyrachowaniem?),
bezużyteczność (liczy się tylko to, co ma dla nas pożytek).”
Na koniec spotkania, z mojej strony padło pytanie: „Jaką jedną rzecz zmienię w swojej relacji z chorym po tych
zajęciach?”W odpowiedzi usłyszałem: "zmienię ton głosu", "większą wagę będę przywiązywała do dotyku", "nie będę traktowała złości mojej mamy personalnie".
Pomyślałem sobie, że już te trzy deklaracje mogą naprawdę odmienić jakość relacji między opiekunem a osobą chorą.
Warto było przygotować i zorganizować te zajęcia. Dziękuję też GRUPIE, która tak wspaniale pracowała.
Piotr Czostkiewicz
pomysłodawca i lider "Przystanku Alzheimer"
Jak piszemy nazwę choroby
Ponieważ wielokrotnie spotkałem się z błędną pisownią, więc - jako polonista - wyjaśniam:
Pacjent cierpi na chorobę Alzheimera (nazwa własna)
Pacjent jest chory na alzheimera
U pacjenta zdiagnozowano alzheimera.
Pacjent cierpi na chorobę Alzheimera (nazwa własna)
Pacjent jest chory na alzheimera
U pacjenta zdiagnozowano alzheimera.
Specjalna mata sama poinformuje o odleżynach
Skonstruowano specjalne maty z systemem MAP (Monitor, Alert, Protect),
które informują o częściach ciała najbardziej zagrożonych wystąpieniem
odleżyn. Taką szpitalną matę z czujnikami ciśnienia połączonymi z
zewnętrznym ekranem, zakłada się na materac pacjenta.
Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Specjalna-mata-poinformuje-o-odlezynach,133233,11.html
Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Specjalna-mata-poinformuje-o-odlezynach,133233,11.html
Chora na alzheimera wyszła z DPS-u i zamarzła z zimna
Prokuratury Rejonowa Lublin-Południe postawiła zarzuty trzem opiekunkom i
pielęgniarce Domu Pomocy Społecznej "Betania", które nie upilnowały
kobiety cierpiącej na alzheimera. Wyszła z DPS, błąkała się wokół
budynku w mroźną noc. Jej ciało znaleziono nad ranem.
Do zdarzenia doszło 5 kwietnia. Mimo początku astronomicznej wiosny, noc była wówczas mroźna. W sobotę nad ranem personel DPS zorientował się, że 70-letniej Barbary Ś. nie ma. Szukano jej najpierw w budynku, potem wokół DPS na ogrodzonym terenie. Nieprzytomną odnaleziono w końcu na tyłach Betanii. Szybka reanimacja nic nie dała.
Cały tekst: http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Podopieczna-DPS-zmarla-z-zimna,133237,2.html
Do zdarzenia doszło 5 kwietnia. Mimo początku astronomicznej wiosny, noc była wówczas mroźna. W sobotę nad ranem personel DPS zorientował się, że 70-letniej Barbary Ś. nie ma. Szukano jej najpierw w budynku, potem wokół DPS na ogrodzonym terenie. Nieprzytomną odnaleziono w końcu na tyłach Betanii. Szybka reanimacja nic nie dała.
Cały tekst: http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Podopieczna-DPS-zmarla-z-zimna,133237,2.html
niedziela, 18 sierpnia 2013
warsztaty dla psychologów i studentów psychologii
METODY PSYCHOLOGICZNE DO OCENY CODZIENNEGO FUNKCJONOWANIA OSÓB Z CHOROBAMI DEMENCYJNYMI to tytuł zajęć, które odbędą się 28.08.2013 r w godzinach 09-13 w Domu Dziennego Pobytu dla Osób z dysfunkcjami neurologicznymi z grupy otępień przy ul. Kanarkowej 16 w Warszawie.
Warsztaty przeznaczone są wyłącznie dla psychologów i studentów psychologii.
Liczba miejsc: 10. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
Minimalna liczba uczestników: 5 osób.
Uczestnik warsztatów:
- uzyskuje podstawowe informacje na temat starości doświadczonej zespołem otępiennym,
- poznaje metody psychologiczne umożliwiające ocenę codziennego funkcjonowania osób z demencją;
- uzyskuje praktyczną wiedzę na temat analizy i interpretacji metod ze wskazaniem możliwości ich wykorzystania w pracy z osobami chorymi;
- przeprowadza analizę porównawczą wyników badań konkretnej osoby na różnych etapach choroby;
- przeprowadza analizę porównawczą wyników badań kilku osób chorych w celu właściwej organizacji zajęć dla danej grupy podopiecznych;
- zdobywa wiedzę dotyczącą specyfiki pracy psychologa z rodziną - informacje o codziennym funkcjonowaniu chorego w DPD, o zmianach powstałych w wyniku postępu choroby, porównanie funkcjonowania chorego w DPD i w domu rodzinnym.
- uzyskuje podstawowe informacje na temat starości doświadczonej zespołem otępiennym,
- poznaje metody psychologiczne umożliwiające ocenę codziennego funkcjonowania osób z demencją;
- uzyskuje praktyczną wiedzę na temat analizy i interpretacji metod ze wskazaniem możliwości ich wykorzystania w pracy z osobami chorymi;
- przeprowadza analizę porównawczą wyników badań konkretnej osoby na różnych etapach choroby;
- przeprowadza analizę porównawczą wyników badań kilku osób chorych w celu właściwej organizacji zajęć dla danej grupy podopiecznych;
- zdobywa wiedzę dotyczącą specyfiki pracy psychologa z rodziną - informacje o codziennym funkcjonowaniu chorego w DPD, o zmianach powstałych w wyniku postępu choroby, porównanie funkcjonowania chorego w DPD i w domu rodzinnym.
Warsztaty prowadzi psycholog Joanna Szczuka - wykładowca uniwersytecki na UMCS (komunikacja interpersonalna i kształtowanie osobowości), a także prowadzi warsztaty terapeutyczne z przeciwdziałania przemocy.
Przedmiotem warsztatów jest opracowany przez panią Joannę i praktykowany w Domu Dziennego Pobytu program wykorzystania metod psychologicznych do identyfikacji/oceny funkcjonowania osób z demencją wraz z możliwościami jego wykorzystania w pracy z chorymi, analiza porównawcza w czasie wyników badań konkretnej osoby, analiza porównawcza wyników badań kilku osób w celu właściwej organizacji zajęć w grupie, interakcje psychologa z rodziną.Warsztaty przeznaczone są wyłącznie dla psychologów i studentów psychologii.
Uczestnicy warsztatów otrzymują: zaświadczenie o uczestnictwie; materiały informacyjne na temat miejsc dostępności metod psychologicznych, bibliografii.
Miejsce: Dom Dziennego Pobytu dla Osób z dysfunkcjami z grupy otępień, ul. Kanarkowa 16, 02-818 Warszawa.
Koszt: 100 złotych od osoby.
W czasie warsztatów będą dostępne: kawa, herbata, ciasteczka.
Zgłoszenia i/lub dodatkowe pytania przyjmujemy pod adresem:
info@dompobytudziennego.com.pl .
W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy, miejsce pracy badż - w przypadku studentów - rok studiów i uczelnię.Liczba miejsc: 10. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
Minimalna liczba uczestników: 5 osób.
"Nie damy się" - projekt z Poznania
Wielkopolskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Chorobą Alzheimera, z siedzibą w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej 3, zaprasza seniorów z Wielkopolski do udziału w wykładach, warsztatach i badaniach pamięci. Zajęcia rozpoczną się we wrześniu 2013.
Na chorobę Alzheimera cierpi w Polsce ponad 250 tys. osób. Prawie tyle samo zmaga się z nią jako opiekun chorego. Często „36 godzin na dobę”, nie mając żadnej pomocy, również będąc seniorem. Dlatego stowarzyszenie kieruje swój projekt nie tylko do osób starszych, ale przede wszystkim seniorów – opiekunów osób cierpiących na chorobę Alzheimera.
Wszyscy Wielkopolanie powyżej 60. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań pamięci i wziąć udział w wykładach przeprowadzonych przez m.in. geriatrę i neurologa. Spotkania są otwarte, każdy senior może na nie przyjść. Na badania pamięci wystarczy się zapisać (tel. 61 873 90 81, pn., wt. i śr, godz. 12.00–18.00), potrwają do końca roku.
Pozostałe wydarzenia to zbiór wiedzy i wytchnienia dla opiekunów: spotkania z neuropsychologiem, warsztaty z psychoterapeutą, wspólne wyjście do teatru.
Cel projektu jest prosty i bardzo dobrze obrazuje go Pani Adela – sympatyczna seniorka znajdująca się na plakacie: razem „nie damy się!”.
Stowarzyszenie od 1999 r. udziela pomocy osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera, ich opiekunom i bliskim z terenu Wielkopolski. Prowadzi Centrum Informacji i Edukacji Alzheimerowskiej, a w ramach członkostwa, całkowicie bezpłatnie, m.in. zapewniamy opiekę wykwalifikowanych opiekunek w domu chorego, rehabilitację i wsparcie psychologa.
Projekt „Nie damy się!” współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012–2013.
Pierwszy wykład odbędzie się już 6 września, w „Centrum Bukowska” przy ul. Bukowskiej 27/29. O „Starości od kuchni” opowie geriatra prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis. Natomiast na kolejnym spotkaniu, 19 września, w ramach Światowego Dnia Choroby Alzheimera (obchodzonego 21 września), neurolog Jan Ilkowski opowie o początkach tej choroby.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń można znaleźć m.in. na stronie internetowej stowarzyszenia: www.alzheimerwielkopolska.pl i Facebooku.
Na chorobę Alzheimera cierpi w Polsce ponad 250 tys. osób. Prawie tyle samo zmaga się z nią jako opiekun chorego. Często „36 godzin na dobę”, nie mając żadnej pomocy, również będąc seniorem. Dlatego stowarzyszenie kieruje swój projekt nie tylko do osób starszych, ale przede wszystkim seniorów – opiekunów osób cierpiących na chorobę Alzheimera.
Wszyscy Wielkopolanie powyżej 60. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań pamięci i wziąć udział w wykładach przeprowadzonych przez m.in. geriatrę i neurologa. Spotkania są otwarte, każdy senior może na nie przyjść. Na badania pamięci wystarczy się zapisać (tel. 61 873 90 81, pn., wt. i śr, godz. 12.00–18.00), potrwają do końca roku.
Pozostałe wydarzenia to zbiór wiedzy i wytchnienia dla opiekunów: spotkania z neuropsychologiem, warsztaty z psychoterapeutą, wspólne wyjście do teatru.
Cel projektu jest prosty i bardzo dobrze obrazuje go Pani Adela – sympatyczna seniorka znajdująca się na plakacie: razem „nie damy się!”.
Stowarzyszenie od 1999 r. udziela pomocy osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera, ich opiekunom i bliskim z terenu Wielkopolski. Prowadzi Centrum Informacji i Edukacji Alzheimerowskiej, a w ramach członkostwa, całkowicie bezpłatnie, m.in. zapewniamy opiekę wykwalifikowanych opiekunek w domu chorego, rehabilitację i wsparcie psychologa.
Projekt „Nie damy się!” współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012–2013.
Pierwszy wykład odbędzie się już 6 września, w „Centrum Bukowska” przy ul. Bukowskiej 27/29. O „Starości od kuchni” opowie geriatra prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis. Natomiast na kolejnym spotkaniu, 19 września, w ramach Światowego Dnia Choroby Alzheimera (obchodzonego 21 września), neurolog Jan Ilkowski opowie o początkach tej choroby.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń można znaleźć m.in. na stronie internetowej stowarzyszenia: www.alzheimerwielkopolska.pl i Facebooku.
sobota, 17 sierpnia 2013
Depresja. Przewodnik dla pacjentów
Pod tym adresem można znaleźć nie tylko materiał o depresji:
http://www.servier.pl/index.php/edukacja-pacjenta
http://www.servier.pl/index.php/edukacja-pacjenta
O losach polskich opiekunek w Niemczech
Nikt im nie powiedział, że będą harować prawie całą dobę. I że ich podopieczni to ludzie ciężko chorzy i niedołężni. Tak w Niemczech pracują tysiące polskich opiekunek. To największe targowisko niewolnic w Europie.
Cały tekst: http://wiadomosci.onet.pl/prasa/niewolnica-starszej-pani/tdsse
Cały tekst: http://wiadomosci.onet.pl/prasa/niewolnica-starszej-pani/tdsse
piątek, 16 sierpnia 2013
Opieka: co robić, czego unikać
Podjęcie opieki nad osobą chorą na Alzheimera oznacza
zaakceptowanie chorego takim jakim jest i zaakceptowanie tego, że on już
się nie zmieni. Choroba wymaga od opiekuna zarówno psychicznej, jak i
fizycznej siły. Osoby chore wymagają nie tylko leków, ale głownie
wsparcia, zrozumienia, poczucia bezpieczeństwa i miłości.
Oto link do tekstu, gdzie przedstawione zostały wskazówki dotyczące opieki nad osobą chorą - co robić, a czego unikać:
http://pastylka.pl/choroby/alzheimer/artykuly/39,opieka-nad-osoba-chora-na-alzheimera-co-robic-a-czego-unikac
Oto link do tekstu, gdzie przedstawione zostały wskazówki dotyczące opieki nad osobą chorą - co robić, a czego unikać:
http://pastylka.pl/choroby/alzheimer/artykuly/39,opieka-nad-osoba-chora-na-alzheimera-co-robic-a-czego-unikac
Alzheimer do uniknięcia?
osoby starsze, którzy uczestniczą w komputerowych treningach mózgu, mogą znacząco poprawić swoje umiejętności poznawcze. Badaczki dodają, iż odkrycie to potwierdza kilkanaście wcześniejszych badań, dowodzących skuteczności ćwiczeń umysłu w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym, a nawet chorobie Alzheimera.
- Już wcześniej wykazano ponad wszelką wątpliwość, że stymulowanie aktywności psychicznej pomaga osobom w podeszłym wieku poprawiać pamięć. Jednak - jak dotąd - niewiele ośrodków podjęło się ustalenia, czy także komputerowy fitness mózgu, czyli gry i aplikacje do szkolenia pamięci, są równie skuteczne w tej dziedzinie. Nasz eksperyment, jako jeden z pierwszych na świecie, poświęcony był ocenie poznawczych skutków komputerowego treningu pamięci - podsumowują Miller i Siddarth.
Pogorszenie pamięci związane z wiekiem dotyka około 40 proc. populacji osób starszych.
Cały tekst: http://tech.money.pl/hi-tech/artykul/alzheimer-do-unikniecia-dzieki-programowi-komputerowemu,169,0,1335209.html
- Już wcześniej wykazano ponad wszelką wątpliwość, że stymulowanie aktywności psychicznej pomaga osobom w podeszłym wieku poprawiać pamięć. Jednak - jak dotąd - niewiele ośrodków podjęło się ustalenia, czy także komputerowy fitness mózgu, czyli gry i aplikacje do szkolenia pamięci, są równie skuteczne w tej dziedzinie. Nasz eksperyment, jako jeden z pierwszych na świecie, poświęcony był ocenie poznawczych skutków komputerowego treningu pamięci - podsumowują Miller i Siddarth.
Pogorszenie pamięci związane z wiekiem dotyka około 40 proc. populacji osób starszych.
Cały tekst: http://tech.money.pl/hi-tech/artykul/alzheimer-do-unikniecia-dzieki-programowi-komputerowemu,169,0,1335209.html
GPS dla pacjenta z demencją
Chociaż na pierwszy rzut oka namierzanie chorych wydaje się strzałem w dziesiątkę, jak donosi „British Medical Journal”, pojawiły się wątpliwości dotyczące zastosowania takiego rozwiązania. Eksperci zastanawiają się, czy przyniesie ono realne korzyści dla pacjenta, czy jedynie ułatwi życie opiekunom osób z demencją starczą. Rupert McShane, konsultant w dziedzinie psychologii wieku podeszłego, wyjaśnia jednak, że urządzenia śledzące pomagają w szybszym znalezieniu zagubionych pacjentów, a im szybciej zlokalizuje się chorego, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań. Aż 50% pacjentów cierpiących z powodu demencji starczej, których nie udało się odnaleźć w przeciągu jednego dnia, umiera lub odnosi poważne obrażenia. Jak opisuje „Medical News Today”, opiekunowie często zwlekają z wezwaniem pomocy, aby nie angażować w całą sprawę policji. Gdy osoba cierpiąca na demencję gubi się poza domem, wzrasta także ryzyko umieszczenia jej w domu opieki.
Cały tekst: http://natemat.pl/66169,gps-dla-pacjenta-z-demencja
Cały tekst: http://natemat.pl/66169,gps-dla-pacjenta-z-demencja
O urządzeniu przywracającym chorym pamięć
Bioniczny mózg pozwoli zachować pamięć. Pomoże też w leczeniu choroby Alzheimera.
Nad stworzeniem protezy poprawiającej przepływ impulsów niosących informację w obszarze hipokampu, małej struktury mózgu, pracuje od lat dr Theodore Berger z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wraz z zespołem współpracowników. Aby przywrócić pamięć, którą ludzie tracą z powodu alzheimera czy udaru, dr Berger zaprojektował urządzenie, które pozwoli takim chorym funkcjonować normalnie. Uczony przedstawił jego ideę podczas międzynarodowego kongresu Global Future 2045 w Nowym Jorku.
Pierwsze eksperymenty z udziałem ludzi już się rozpoczęły.
Cały tekst: http://www.rp.pl/artykul/2,1023501-Czlowiek-z-czipem-w-glowie.html
Hasło Światowego Dnia Choroby Alzheimera
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Choroby Alzheimera (21 września) brzmi:
Choroba Alzheimera - uczmy się pomagać
Kłopoty z pielęgniarkami
Najnowszy raport OECD pokazuje, że Polska wspięła się w poziomie finansowania opieki zdrowotnej z miejsca trzeciego od końca na czwarte od końca. Jesteśmy już przed Turcją, Meksykiem i Estonią. Nie wydaje się jednak, by to miejsce satysfakcjonowało Polaków.
Pielęgniarek jest w Polsce 247 tys. - Brytyjczycy mają ich na każde 10 tys. mieszkańców prawie dwa razy więcej niż my. W Norwegii jest ich trzy razy więcej. My mamy tyle, ile w Rumunii.
Za kilka lat grozi nam katastrofa. Kto się zajmie rzeszą chorych i starych ludzi?
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,14218205,Znikajace_pielegniarki.html#MT#ixzz2c9fMkImJ
Pielęgniarek jest w Polsce 247 tys. - Brytyjczycy mają ich na każde 10 tys. mieszkańców prawie dwa razy więcej niż my. W Norwegii jest ich trzy razy więcej. My mamy tyle, ile w Rumunii.
Za kilka lat grozi nam katastrofa. Kto się zajmie rzeszą chorych i starych ludzi?
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,14218205,Znikajace_pielegniarki.html#MT#ixzz2c9fMkImJ
Jak stres wpływa na mózg
Długotrwały stres w efekcie powoduje spowolnienie procesów poznawczych, głównie pamięci oraz myślenia kreatywnego i logicznego. Ponadto, tak zwany dystres, czyli stres przewlekły, pogarsza efektywność pracy hipokampa – struktury, która w ogromnej mierze odpowiada za pamięć wydarzeń, tworzenie wspomnień oraz bieżące informacje. Badania na osobach, które przeżyły ciężki stres, wskazują około 20 procentowe różnice w objętości hipokampa, w porównaniu z osobami, które go nie doświadczyły.
Podobnie wygląda sytuacja u osób chorujących na depresję. Jak się okazuje, stres może negatywnie wpływać także na korę przedczołową. Odpowiada ona między innymi za kontrolę impulsów i emocji, uczenie się i rozwiązywanie problemów, przystosowanie do zmian, stawianie czoła nowym wyzwaniom i metabolizm glukozy oraz insuliny.
Cały artykuł: http://www.neurogra.pl/teksty/jak-stres-wplywa-na-mozg/
Podobnie wygląda sytuacja u osób chorujących na depresję. Jak się okazuje, stres może negatywnie wpływać także na korę przedczołową. Odpowiada ona między innymi za kontrolę impulsów i emocji, uczenie się i rozwiązywanie problemów, przystosowanie do zmian, stawianie czoła nowym wyzwaniom i metabolizm glukozy oraz insuliny.
Cały artykuł: http://www.neurogra.pl/teksty/jak-stres-wplywa-na-mozg/
Dieta dla mózgu
Pamiętaj, aby dostarczać takich składników jak magnez, witaminy z grupy B, lecytynę, a także kwasy tłuszczowe omega-3. Ważnym składnikiem lecytyny jest również cholina, która odpowiada za pamięć i koncentrację i pozytywnie wpływa na procesy myślenia, kojarzenia, a ponadto zwiększa wydolność umysłową.
Więcej: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-mozgu
Więcej: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-mozgu
Ostre cięcia - rykoszetem w opiekunów
Bolesne cięcie i po zasiłku - nie dla wszystkich finansowa pomoc w opiece nad niepełnosprawnymi. Rząd zaostrzył przepisy, bo chciał uderzyć w oszustów, ale rykoszetem oberwali też pozostali, więc pytają z czego mają żyć, skoro opieka nad chorym człowiekiem to jak całodobowa praca na pełnym etacie.
Materiał z TVN24: http://fakty.tvn24.pl/ostre-ciecia,347487.html
Materiał z TVN24: http://fakty.tvn24.pl/ostre-ciecia,347487.html
Jak wygląda mózg w momencie diagnozy?
Szacuje się, że w momencie postawienia diagnozy 60 procent komórek mózgu jest zdegenerowanych.
Ile lat miała najmłodsza chora w Polsce?
Najmłodszej chorej w Polsce postawiono diagnozę choroby Alzheimera w wieku 29 lat.
Ile trwa choroba od momentu postawienia diagnozy?
Średnio choroba trwa 8-14 lat, ale zdarzają się przypadki, że chorzy na alzheimera odchodzą z tego świata po 22 latach od diagnozy.
Ilu chorych jest w Polsce i na świecie?
W Polsce liczbę chorych na otępienia szacuje się na 450 tysięcy z tego ponad ćwierć miliona to chorzy na alzheimera. Na świecie chorych jest ok. 37 milionów. W roku 2050 ich liczba ma się potroić i osiągnąć 115 mln.
Ile czeka się na miejsce w DPS-ie?
Obecnie na miejsce w Domu Pomocy Społecznej czeka się średnio od półtora do dwóch i pół roku.
czwartek, 15 sierpnia 2013
Czy czekolada może nas chronić przed alzheimerem?
Dwie filiżanki gorącej czekolady dziennie poprawiają ukrwienie mózgu i chronią przed demencją - wynika z badań dr Elisabeth Edgerly.
Więcej na ten temat: http://blog.alz.org/can-chocolate-reduce-the-risk-of-alzheimers/
Więcej na ten temat: http://blog.alz.org/can-chocolate-reduce-the-risk-of-alzheimers/
środa, 14 sierpnia 2013
Co zrobić, by chory odpowiadał na nasze pytania
Jeśli choroba
otępienna się pogłębiła należy stawiać pytania w taki sposób, żeby odpowiedź
była zawarta już w nim samym, dzięki czemu chory z demencją będzie w stanie
udzielić odpowiedzi.
Chcecie wiedzieć więcej o tym, jak rozmawiać z chorym? Jeśli tak, to zapraszam w poniedziałek 19 sierpnia 2013 roku o godz. 14.30, do siedziby warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” (ul. Andersa 13), gdzie odbędzie się kolejne, czternaste spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer”.
Zajęcia zatytułowane są „Komunikacja z osobami chorymi na demencję – co, jako opiekunowie, możemy zrobić” i mają charakter warsztatowy.
Poprowadzi je Piotr Czostkiewicz – trener mind-wellness i kinezygerontoprofilaktyki, na co dzień pracujący i opiekujący się chorymi na Alzheimera.
Chcecie wiedzieć więcej o tym, jak rozmawiać z chorym? Jeśli tak, to zapraszam w poniedziałek 19 sierpnia 2013 roku o godz. 14.30, do siedziby warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” (ul. Andersa 13), gdzie odbędzie się kolejne, czternaste spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer”.
Zajęcia zatytułowane są „Komunikacja z osobami chorymi na demencję – co, jako opiekunowie, możemy zrobić” i mają charakter warsztatowy.
Poprowadzi je Piotr Czostkiewicz – trener mind-wellness i kinezygerontoprofilaktyki, na co dzień pracujący i opiekujący się chorymi na Alzheimera.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona (zostały dwa). Osoby chętne do wzięcia udziału prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: przystanekalzheimer@gmail.com i podanie w treści maila w jakiej fazie choroby jest ich bliski lub podopieczny.
niedziela, 11 sierpnia 2013
wnętrze mózgu: podróż interaktywna
"Podróż do wnętrza mózgu" objaśnia podstawy pracy mózgu oraz zaburzeń wywoływanych przez chorobę Alzheimera.
http://www.alz.org/brain_polish/?gclid=CL7Nvdfp9bgCFQFf3godw04ArA
http://www.alz.org/brain_polish/?gclid=CL7Nvdfp9bgCFQFf3godw04ArA
Opowieść chorego 60-latka
W USA na alzheimera choruje 5,4 mln osób. 200 tysięcy ma poniżej 65 lat i wczesną postać choroby. Coraz więcej osób z tego grona to czterdziestolatkowie.
Ron Grant ma lat 60, jest byłym kapelanem więziennym, który przez całe życie czytał książki. Od pięciu lat tego nie robi, bo nie potrafi. Oto jego opowieść:
http://www.huffingtonpost.com/2013/07/23/ron-grant-early-onset-alzheimers-disease_n_3639852.html
Ron Grant ma lat 60, jest byłym kapelanem więziennym, który przez całe życie czytał książki. Od pięciu lat tego nie robi, bo nie potrafi. Oto jego opowieść:
http://www.huffingtonpost.com/2013/07/23/ron-grant-early-onset-alzheimers-disease_n_3639852.html
Opiekunie, może już czas odpocząć?
Przedstawiamy listę ośmiu poważnych sygnałów ostrzegawczych świadczących, że opiekun powinien zrobić sobie przerwę i na przykład wyjechać na urlop.
http://www.caregiverstress.com/stress-management/signs-of-stress/red-flags-alzheimers-caregiver-needs-break/
http://www.caregiverstress.com/stress-management/signs-of-stress/red-flags-alzheimers-caregiver-needs-break/
sobota, 10 sierpnia 2013
Protesty po odebraniu zasiłku pielęgnacyjnego opiekunom dorosłych osób niesamodzielnych
Materiał ze strony: http://wyborcza.pl/autorzy/1,129616,12771191,Malgorzata_Kolinska_Dabrowska.html
Rzecznik Praw Obywatelskich też jest przeciwko ograniczaniu dostępu do zasiłku pielęgnacyjnego
W ostatnim „Dużym Formacie” pisałam o nowelizacji ustawy o zasiłkach rodzinnych. Po moim tekście na forum Wyborczej przeczytałam ponad setkę komentarzy. Totalna krytyka ograniczenia dostępności zasiłku opiekuńczego - 520 zł dla osób, które zrezygnowały z pracy, by zająć się chorymi, niepełnosprawnymi dziadkami, rodzicami, dorosłymi dziećmi czy rodzeństwem. Od 1 lipca obowiązuje kryterium dochodowe - 623 zł na członka rodziny. Ograniczenie nie dotyczy rodziców niepełnosprawnych dzieci.
Poprosiłam także o opinie ekspertów.
Dr Marek Rymsza, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Spraw Publicznych skomentował: - Rozwiązanie jest niedobre. W polityce społecznej cała Europa odchodzi od reglamentowania świadczeń. Zmierza w kierunku świadczeń powszechnych czyli wspierania funkcji opiekuńczych. My robimy krok wstecz. Po drugie: Niepotrzebnie różnicowano tych, którzy są opiekunami dzieci niepełnosprawnych i osób dorosłych. Rozwiązanie niesprawiedliwe. I kolejna uwaga. Sprawa godzenia obowiązków wychowawczych z aktywnością zawodową rodziców jest stale nagłośniana natomiast problem opieki nad niesamodzielnymi seniorami od lat jest spychany na margines.
Podobnie myśli Anna Maria Dukat, ekspert do spraw osób niepełnosprawnych Business Centre Club. - Jestem tym zaskoczona. W połowie maja uczestniczyłam w konferencji zorganizowanej przez Mieczysława Augustyna, szefa senackiej komisji rodziny i polityki społecznej gdzie prezentowano projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Czyli rząd obcina pomoc finansową dla opiekunów osób chorych i starych, a Senat otwiera dyskutuję się na temat wspierania seniorów i ich rodzin. To jakaś schizofrenia.
Cztery lata temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasiłek opiekuńczy należy się każdemu, kto rezygnuje z pracy, by opiekować się krewnym. Dziś Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej próbuje obejść orzeczenie TK, wprowadzając kryteria dochodowe. Dlaczego? Rząd obiecał wyższe zasiłki rodzicom dzieci niepełnosprawnych. A dla wszystkich nie starczy.
Po publikacji odezwało się biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Irena Lipowicz uważa, że ograniczenie dostępu do zasiłku opiekuńczego podważa zaufanie do państwa i prawa, łamie zasadę ochrony praw nabytych. Chce, by Trybunał Konstytucyjny sprawdził, czy nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych jest zgodna z Konstytucją.
Ze swej strony dodam, że - jak uczy doświadczenie - decyzji Trybunału Konstytucyjnego nie należy się spodziewać w najbliższych miesiącach.
Ten sam problem poruszony jest także w artykule "NIE PAŃSTWA SPRAWA" w "Tygodniku Powszechnym" nr 32 (3344) datowanym 11 sierpnia 2013.
Rzecznik Praw Obywatelskich też jest przeciwko ograniczaniu dostępu do zasiłku pielęgnacyjnego
W ostatnim „Dużym Formacie” pisałam o nowelizacji ustawy o zasiłkach rodzinnych. Po moim tekście na forum Wyborczej przeczytałam ponad setkę komentarzy. Totalna krytyka ograniczenia dostępności zasiłku opiekuńczego - 520 zł dla osób, które zrezygnowały z pracy, by zająć się chorymi, niepełnosprawnymi dziadkami, rodzicami, dorosłymi dziećmi czy rodzeństwem. Od 1 lipca obowiązuje kryterium dochodowe - 623 zł na członka rodziny. Ograniczenie nie dotyczy rodziców niepełnosprawnych dzieci.
Poprosiłam także o opinie ekspertów.
Dr Marek Rymsza, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Spraw Publicznych skomentował: - Rozwiązanie jest niedobre. W polityce społecznej cała Europa odchodzi od reglamentowania świadczeń. Zmierza w kierunku świadczeń powszechnych czyli wspierania funkcji opiekuńczych. My robimy krok wstecz. Po drugie: Niepotrzebnie różnicowano tych, którzy są opiekunami dzieci niepełnosprawnych i osób dorosłych. Rozwiązanie niesprawiedliwe. I kolejna uwaga. Sprawa godzenia obowiązków wychowawczych z aktywnością zawodową rodziców jest stale nagłośniana natomiast problem opieki nad niesamodzielnymi seniorami od lat jest spychany na margines.
Podobnie myśli Anna Maria Dukat, ekspert do spraw osób niepełnosprawnych Business Centre Club. - Jestem tym zaskoczona. W połowie maja uczestniczyłam w konferencji zorganizowanej przez Mieczysława Augustyna, szefa senackiej komisji rodziny i polityki społecznej gdzie prezentowano projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Czyli rząd obcina pomoc finansową dla opiekunów osób chorych i starych, a Senat otwiera dyskutuję się na temat wspierania seniorów i ich rodzin. To jakaś schizofrenia.
Cztery lata temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasiłek opiekuńczy należy się każdemu, kto rezygnuje z pracy, by opiekować się krewnym. Dziś Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej próbuje obejść orzeczenie TK, wprowadzając kryteria dochodowe. Dlaczego? Rząd obiecał wyższe zasiłki rodzicom dzieci niepełnosprawnych. A dla wszystkich nie starczy.
Po publikacji odezwało się biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Irena Lipowicz uważa, że ograniczenie dostępu do zasiłku opiekuńczego podważa zaufanie do państwa i prawa, łamie zasadę ochrony praw nabytych. Chce, by Trybunał Konstytucyjny sprawdził, czy nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych jest zgodna z Konstytucją.
Ze swej strony dodam, że - jak uczy doświadczenie - decyzji Trybunału Konstytucyjnego nie należy się spodziewać w najbliższych miesiącach.
Ten sam problem poruszony jest także w artykule "NIE PAŃSTWA SPRAWA" w "Tygodniku Powszechnym" nr 32 (3344) datowanym 11 sierpnia 2013.
Lekarze będą się uczyć, jak rozmawiać z pacjentami
Jak rozmawiać z pacjentem oraz jak przekazywać mu trudne
informacje - m.in. tego mogą nauczyć się młodzi lekarze na szkoleniach,
które rozpoczęła Naczelna Izba Lekarska we współpracy z Ministerstwem
Zdrowia.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz podkreślał w czwartek (8 sierpnia) na konferencji znaczenie szkoleń z tego zakresu. Jak mówił, lekarze podczas szkoleń będą mogli nauczyć się m.in. umiejętności przekazywania własnych odczuć i okazywania współczucia pacjentom. Potrzebę doskonalenia swoich umiejętności w kontaktach z pacjentami odczuwają sami lekarze. Wyniki badania prowadzonego przez NIL oraz Polską Akademię Nauk wśród 1,6 tys. lekarzy do 35. roku życia wynika, że tylko 8 proc. ankietowanych uważa, że ich kompetencje w zakresie relacji z pacjentami są wysokie. Większość lekarzy (65 proc.) zgłasza potrzebę zwiększenia swoich kompetencji w budowie relacji z pacjentami.
Cały artykuł: http://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/NIL-z-MZ-beda-szkolic-lekarzy-o-tym-jak-rozmawiac-z-pacjentem,133015,9.html
PS. Warto przypomnieć, że lekarze na przekazanie choremu diagnozy mają 5 (słownie: pięć) minut.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz podkreślał w czwartek (8 sierpnia) na konferencji znaczenie szkoleń z tego zakresu. Jak mówił, lekarze podczas szkoleń będą mogli nauczyć się m.in. umiejętności przekazywania własnych odczuć i okazywania współczucia pacjentom. Potrzebę doskonalenia swoich umiejętności w kontaktach z pacjentami odczuwają sami lekarze. Wyniki badania prowadzonego przez NIL oraz Polską Akademię Nauk wśród 1,6 tys. lekarzy do 35. roku życia wynika, że tylko 8 proc. ankietowanych uważa, że ich kompetencje w zakresie relacji z pacjentami są wysokie. Większość lekarzy (65 proc.) zgłasza potrzebę zwiększenia swoich kompetencji w budowie relacji z pacjentami.
Cały artykuł: http://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/NIL-z-MZ-beda-szkolic-lekarzy-o-tym-jak-rozmawiac-z-pacjentem,133015,9.html
PS. Warto przypomnieć, że lekarze na przekazanie choremu diagnozy mają 5 (słownie: pięć) minut.
Dlaczego chorzy nie mogą nas zrozumieć?
Syn woła z przedpokoju do swojej chorej na demencję matki, która jest w kuchni: "Mamo, jeżeli szybko skończysz jeść obiad, to za kwadrans możemy iść na spacer. Zobacz, jak pięknie świeci dzisiaj słońce za oknem."
Matka nie reaguje. Chcesz wiedzieć dlaczego? Ile błędów popełnił syn? Jak powinien się zachować, co zrobić, jak sformułować komunikat, żeby zostać zrozumianym?
Jeśli tak, to zapraszam w poniedziałek 19 sierpnia 2013 roku o godz. 14.30, do siedziby warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” (ul. Andersa 13), gdzie odbędzie się kolejne, czternaste spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer”.
Zajęcia zatytułowane są „Komunikacja z osobami chorymi na demencję – co, jako opiekunowie, możemy zrobić” i mają charakter warsztatowy.
Poprowadzi je Piotr Czostkiewicz – trener mind-wellness i kinezygerontoprofilaktyki, na co dzień pracujący i opiekujący się chorymi na Alzheimera.
Matka nie reaguje. Chcesz wiedzieć dlaczego? Ile błędów popełnił syn? Jak powinien się zachować, co zrobić, jak sformułować komunikat, żeby zostać zrozumianym?
Jeśli tak, to zapraszam w poniedziałek 19 sierpnia 2013 roku o godz. 14.30, do siedziby warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” (ul. Andersa 13), gdzie odbędzie się kolejne, czternaste spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer”.
Zajęcia zatytułowane są „Komunikacja z osobami chorymi na demencję – co, jako opiekunowie, możemy zrobić” i mają charakter warsztatowy.
Poprowadzi je Piotr Czostkiewicz – trener mind-wellness i kinezygerontoprofilaktyki, na co dzień pracujący i opiekujący się chorymi na Alzheimera.
Udział w spotkaniu jest
bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Osoby chętne do wzięcia udziału
prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: przystanekalzheimer@gmail.com i podanie w treści maila w jakiej fazie choroby jest ich bliski lub podopieczny.
Subskrybuj:
Posty (Atom)