sobota, 10 sierpnia 2013

Protesty po odebraniu zasiłku pielęgnacyjnego opiekunom dorosłych osób niesamodzielnych

Materiał ze strony:  http://wyborcza.pl/autorzy/1,129616,12771191,Malgorzata_Kolinska_Dabrowska.html

Rzecznik Praw Obywatelskich też jest przeciwko ograniczaniu dostępu do zasiłku pielęgnacyjnego
W ostatnim „Dużym Formacie” pisałam o nowelizacji ustawy o zasiłkach rodzinnych. Po moim tekście na forum Wyborczej przeczytałam ponad setkę komentarzy. Totalna krytyka ograniczenia dostępności zasiłku opiekuńczego - 520 zł dla osób, które zrezygnowały z pracy, by zająć się chorymi, niepełnosprawnymi dziadkami, rodzicami, dorosłymi dziećmi czy rodzeństwem. Od 1 lipca obowiązuje kryterium dochodowe - 623 zł na członka rodziny. Ograniczenie nie dotyczy rodziców niepełnosprawnych dzieci.
Poprosiłam także o opinie ekspertów.
Dr Marek Rymsza, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Spraw Publicznych skomentował: - Rozwiązanie jest niedobre. W polityce społecznej cała Europa odchodzi od reglamentowania świadczeń. Zmierza w kierunku świadczeń powszechnych czyli wspierania funkcji opiekuńczych. My robimy krok wstecz. Po drugie: Niepotrzebnie różnicowano tych, którzy są opiekunami dzieci niepełnosprawnych i osób dorosłych. Rozwiązanie niesprawiedliwe. I kolejna uwaga. Sprawa godzenia obowiązków wychowawczych z aktywnością zawodową rodziców jest stale nagłośniana natomiast problem opieki nad niesamodzielnymi seniorami od lat jest spychany na margines.
Podobnie myśli Anna Maria Dukat, ekspert do spraw osób niepełnosprawnych Business Centre Club. - Jestem tym zaskoczona. W połowie maja uczestniczyłam w konferencji zorganizowanej przez Mieczysława Augustyna, szefa senackiej komisji rodziny i polityki społecznej gdzie prezentowano projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Czyli rząd obcina pomoc finansową dla opiekunów osób chorych i starych, a Senat otwiera dyskutuję się na temat wspierania seniorów i ich rodzin. To jakaś schizofrenia.
Cztery lata temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasiłek opiekuńczy należy się każdemu, kto rezygnuje z pracy, by opiekować się krewnym. Dziś Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej próbuje obejść orzeczenie TK, wprowadzając kryteria dochodowe. Dlaczego? Rząd obiecał wyższe zasiłki rodzicom dzieci niepełnosprawnych. A dla wszystkich nie starczy.
Po publikacji odezwało się biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Irena Lipowicz uważa, że ograniczenie dostępu do zasiłku opiekuńczego podważa zaufanie do państwa i prawa, łamie zasadę ochrony praw nabytych. Chce, by Trybunał Konstytucyjny sprawdził, czy nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych jest zgodna z Konstytucją.

Ze swej strony dodam, że -  jak uczy doświadczenie - decyzji Trybunału Konstytucyjnego nie należy się spodziewać w najbliższych miesiącach.
Ten sam problem poruszony jest także w artykule "NIE PAŃSTWA SPRAWA" w "Tygodniku Powszechnym" nr 32 (3344) datowanym 11 sierpnia 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz