wtorek, 24 września 2013

Geriatria - w nią też warto inwestować? - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl

- Szpitale szkodzą osobom starszym?
-  Czasami tak. Najbardziej typowym przykładem uszkodzeń powstałych w szpitalu u ludzi starszych są upadki, odleżyny, zakażenia i majaczenia generowane w trakcie pobytów na oddziale.
Jeśli zespół majaczeniowy nie jest leczony i trwa przez kilka dni, to bezpowrotnie może zniszczyć samodzielność i sprawność poznawczą chorego seniora. Z kolei odleżyny stwarzają na tyle poważne zagrożenie, że 2-krotnie zwiększają ryzyko zgonu. Wiadomo też, że starszy człowiek z trudem odnajduje się w nowym dla siebie otoczeniu w szpitalu.
Osoby błądzące, wędrujące w nocy, wychodzące z oddziału, chodzące niepewnie, jeśli trafią w środowisko bez właściwej kadry lekarskiej, psychologicznej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz bez przygotowanej dla takich chorych przestrzeni szpitalnej narażone są na upadki. Tymczasem śmiertelność w grupie seniorów leczonych operacyjnie z powodu złamania bliższej nasady kości udowej w okresie roku po zabiegu wynosi od 13 do 49 proc. Można uznać, że co czwarty pacjent ze złamaną szyjką kości udowej umiera, a nie taki przecież był cel pobytu w szpitalu.
- Czyli nie dostrzegamy specyficznych potrzeb seniorów...
Wielu zdarzeń pogłębiających problemy zdrowotne i społeczne seniorów można uniknąć, jeśli zapewnimy im dostęp do prostych rozwiązań i sprzętu ułatwiającego codzienne życie. Człowiek starszy jest specyficznym pacjentem. Wymaga nie tylko operacji złamanego biodra czy leczenia nietrzymania moczu. Jest to też często osoba, która sama bądź jej opiekunowie - by nie zaprzepaścić wysiłku lekarzy - muszą pamiętać o sprawach prozaicznych. Potrzebne są buty, które dobrze trzymają się powierzchni, czy na przykład dobrze pracujący aparat słuchowy, samochód dostosowany do jazdy w 80 roku życia.
Cały artykuł: Geriatria - w nią też warto inwestować? - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz