sobota, 18 stycznia 2014

Leki w poszczególnych fazach choroby Alzheimera

Donepezil, Rywastygmina oraz Memantyna to trzy podstawowe substancje, które zawierają leki stosowane w chorobie Alzheimera. Nie mogą one odwrócić choroby, jednak w wielu przypadkach są w stanie opóźnić jej objawy. W artykule przedstawiamy właściwości poszczególnych leków.
Aby leczyć łagodne i umiarkowane objawy związane z pamięcią, myśleniem, mową, formu­łowaniem sądów i z innymi procesami myślowymi przepisuje się leki zawierające substancje o nazwie Donepezil i Rywastygmina.
Zapobiegają one rozpadowi acetylocholiny, chemicznego przekaźnika ważnego dla uczenia się i pa­mięci. Wspiera to komunikację pomiędzy komórkami poprzez utrzymywanie wysokich poziomów acetylocholiny.
Leki te opóźniają pogłębiające się objawy przeciętnie o 6 do 12 miesięcy u mniej więcej połowy pacjentów, które je zażywają.
Donepezil i Rywastygmina nie mogą odwrócić choroby Alzheimera i nie zatrzymają rozpadu komórek nerwowych. Substancje te są na ogół dobrze tolerowane. Jeśli pojawiają się skutki uboczne, zazwy­czaj zalicza się do nich nudności, wymio­ty, utratę apetytu i zwiększoną częstotli­wość wypróżnień.
Memantyna, która jest wskazana głównie dla pacjentów z chorobą Alzheimera o nasileniu umiarko­wanie ciężkim do ciężkiego poprawia zdolność chorego do wykonywania codziennych czynności, takich jak: zdolność wstawania, mycia się, poruszania, ubierania, czy korzystania z toalety. Dzięki tej substancji chory dłużej pozostaje samodzielny. Memantyna polepsza również pamięć, uwagę, funk­cje językowe, zmniejsza nasilenie agresji, pobudzenie chorego.
Memantyna działa poprzez regulowanie aktywności glutaminianu. Ten neuroprzekaźnik wpływa na ilości wapnia, która dostaje się do komórki nerwowej. Wapń jest w mózgu bardzo pożądany, ponie­waż korzystnie oddziałuje na proces gromadzenia informacji. Jednak gdy glutaminian jest nadaktyw­ny, zbyt dużo wapnia, który dostaje się do komórek nerwowych, powoduje zakłócenia w ich działaniu i ich obumieranie. Memantyna pomaga chronić komórki przed nasiloną aktywnością glutaminianu.
Istnieją naukowe dowody na to, że memantyna stosowana w połączeniu z innymi substancjami za­twierdzonymi do leczenia Alzheimera – Donepezil i Rywastygmina – zwiększa również skuteczność te­rapii w początkowej fazie choroby.
Do niepożądanych skutków ubocznych memantyny należą ból głowy, zaparcia, dezorientacja i zawro­ty głowy.
żródło: http://alz.biofarm.pl/portfolio-view/terapia-alzheimera-leki-w-poszczegolnych-fazach/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz