W niedzielę odbyło się 16. spotkanie z cyklu "Przystanek Alzheimer". Tym razem gościliśmy na Pikniku Kreatywności, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przez Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich".
Przez trzy godziny dyżuru przez punkt konsultacyjny "Przystanek Alzheimer" przewinęło się kilkanaście osób. Zależnie od sprawy konsultacje trwały od 5 minut do blisko pół godziny. Szczególnie budujące jest to, że pojawili się członkowie rodzin razem z chorymi (mąż, mama). Świadczy to, że przestajemy ukrywać naszych chorych bliskich w czterech ścianach. W tym przypadku pytania dotyczyły przede wszystkim opieki. Ludzie z radością i zdziwieniem przyjmowali informację, że istnieją dzienne domy pomocy (pobytu) dla osób z chorobą Alzheimera. Pytano także, gdzie znaleźć opiekuna/nkę, który specjalizowałby się w pracy z osobami cierpiącymi na schorzenia neurodegeneracyjne. Na rynku nadal jest takich pracowników bardzo mało.
Wiele było także pytań o profilaktykę. Jak ćwiczyć pamięć, jak sobie pomóc, jak rozwijać nowe połączenia neuronowe w mózgu. Szczególne zainteresowanie wzbudziła propozycja, by czynności, które na co dzień wykonujemy prawą ręką (w przypadku mańkutów lewą) zacząć wykonywać drugą ręką. W ten najprostszy ze znanych sposobów zmusza się mózg do myślenia, wychodzenia z nawykowych schematów.
Oczywiście, wiele było także pytań, czy dane zachowania typu "wracam do domu zaraz po wyjściu z niego, by sprawdzić, czy zamknąłem drzwi, wyłączyłem żelazko, wyłączyłem gaz, zakręciłem wodę itp." mogą być symptomami choroby. Świadczy to, że nadal poziom wiedzy o chorobie Alzheimera jest niski (ludzie kojarzą to z "chorobą zapominania różnych rzeczy"), choć i tak zmienia się to na lepsze.
Piknik Kreatywności był też doskonałą okazją do promocji Telefonu Zaufania dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Pierwszy dyżur już 9 października. Przypominam numer telefonu: (22) 635 09 54. Dyżury będą się odbywać w każdą środę w godzinach 14-15.
Pozdrawiam wszystkich członków grupy i sympatyków "Przystanku Alzheimer"
Piotr Czostkiewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz