poniedziałek, 28 października 2013

Wszystko o teście rysowania zegara

"Podstawowe pytanie na które zwykle trudno jednoznacznie odpowiedzieć jest następujące: jeśli osobie starszej zdarzają się chwile zapominania czy mamy do czynienia z chorobą Alzheimera, prostym zaburzeniem pamięci, a może z innym schorzeniem? Test rysowania zegara (ang. Clock Drawing Test, CDT)  jest testem przesiewowym to znaczy takim, który może odpowiedzieć na pytanie, czy osoba starsza mająca obserwowane zaburzenia pamięci wymaga dalszych badań diagnozujących w kierunku np. choroby Alzheimera. Opracowany został w 1986 roku przez Schulmana i współpracowników, którzy wyodrębnili na jego podstawie pięć poziomów zaburzeń funkcji wzrokowo-przestrzennych.
W teście rysowania zegara pacjent rysuje zegar wskazówkowy, na którym ma się znaleźć podana przez testującego godzina. Test rysowania zegara występuje w różnych wersjach. Jedna z nich zakłada wykonanie trzech zadań. Pierwsze polega na wpisaniu w pustą tarczę zegara liczb oznaczających podane godziny. Kolejne: badany jest proszony o narysowanie wskazówek zegara pokazujących godzinę „trzecią zero zero” i trzecie godzinę „dziesięć po jedenastej’.
Test w tej wersji ocenia oprócz procesów wzrokowo-przestrzennych funkcje poznawcze i myślenie abstrakcyjno-pojęciowe. Choć test jest prosty angażuje kilka obszarów mózgu związanych z pamięcią. Badanie ocenia słuch, zdolności planowania, pamięć wzrokową i zdolność wizualizacji pacjentów, a także ich zdolności motoryczne, możliwości obliczeniowe, myślenie abstrakcyjne, utrzymanie koncentracji i wydajność poszczególnych etapów zadania (np. planowanie, kontrola i realizacja)."

1 komentarz:

  1. Szanowny Panie,
    uprzejmie proszę o podzielenie się wiedzą, czy aktualnie jest możliwy legalny zakup testu Zegara u polskiego wydawcy, czy test ten ma polską normalizację i czy można bez zastrzeżeń stosować go w psychologicznych badaniach klinicznych i sądowych?
    Bernadeta Naleźniak

    OdpowiedzUsuń