Ruszyła akcja "Zdrowi Wiekowi". Liczby są przygnębiające. Polska starzeje się w dynamicznym tempie – za 20 lat każdy z nas albo będzie seniorem, albo będzie miał wśród bliskich osobę starszą wymagającą opieki. Nie jesteśmy na to przygotowani, i ze względu na brak geriatrów, i świadomości. Nasza sonda pokazała, że młodzi nie wiedzą, jakie problemy mają starzy ludzie, ani tym bardziej, jak im pomóc. Jesteśmy zawstydzeni, gdy w ogóle ktoś nas o to pyta.
Należymy do 30 najstarszych demograficznie krajów na świecie, ale jesteśmy dopiero na 87. miejscu jeśli chodzi o ocenę sytuacji ludzi starszych (według raportu Global AgeWatch Index). Za 20 lat w Polsce będzie żyło 9,6 mln emerytów. Niestety nie ma się kto nimi opiekować, bo geriatria jest u nas spychana na margines. Jako obowiązkowy przedmiot wykładana jest na naszych uczelniach medycznych jedynie studentom z zagranicy, bo takie wymagają mają ich kraje, oraz studentom pielęgniarstwa i fizjoterapii. Mamy 300 specjalistów geriatrii, co spycha Polskę na daleki koniec Europy. Na 100 tys. osób dorosłych mamy 1,3 lekarza, w Szwecji to 7,6, a w sąsiedniej Słowacji ponad 2...
...– Obraz przeciętnego polskiego seniora wiąże się wielochorobowością i z wieloma problemami codziennego funkcjonowania. Seniorzy radzą sobie w miarę dobrze z tzw. samoobsługą, ale problemem są już dla nich złożone czynności, jak zakupy, funkcjonowanie w domu, załatwienie spraw w urzędzie – mówi dr med. Elżbieta Kozak-Szkopek z Kliniki Geriatrii WUM. 22 proc. osób powyżej 65. roku życia ma zaburzenia pamięci, co trzecia ma objawy depresyjne i zaburzenia słuchu, a co druga zaburzenia wzroku. Co trzeci senior w ostatnich 12 miesiącach upadł. Osoby starsze zmagają się z wieloma przewlekłymi chorobami: 75 proc. ma nadciśnienie, 25 proc. cukrzycę.
Szczególnie choroby układu krążenia są niebezpieczne, bo wiążą się z ciężkimi powikłaniami, ale i znacznie podnoszą ryzyko zgonu. – Mamy w Polsce milion osób z chorobą wieńcową, podobną grupę z niewydolnością serca. To znacznie upośledza jakość życia seniorów, wiąże się ze stałym przyjmowaniem leków, wizytami kontrolnymi, badaniami – zwraca uwagę prof. Zbigniew Gaciong, ekspert w dziedzinie kardiologii z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM.
Cały artykuł: http://natemat.pl/78505,zdrowi-wiekowi-problemy-starych-ludzi-yyy-jak-im-pomoc-nie-wiem-dieta-nie-znam-sie-tyle-wiedza-mlodzi-o-zyciu-seniorow
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz