Od osób niepełnosprawnych intelektualnie możemy się uczyć radości życia, szczerości i braku zawiści - powiedzieli eksperci w czwartek, 28 listopada, podczas konferencji prasowej w Warszawie. Okazją do spotkania była premiera książki "Zespół Downa w XXI wieku" wydana przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani".
Dr Barbara Marcinkowska z warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej powiedziała, że osoby niepełnosprawne intelektualne wykazują większe umiejętności niż sądziliśmy jeszcze 20 lat temu. Na przykład okazało się, że te, które są upośledzone w umiarkowanym stopniu, potrafią czytać ze zrozumieniem.
- Nie należy jednak od nich oczekiwać zbyt wiele, wprawdzie zdarza się, że wykazują zaskakująco duże umiejętności, ale trzeba pamiętać, że są to jedynie wyjątki - podkreśliła specjalistka.
Dodała, że osoby z zespołem Downa, podobnie jak inni ludzie z niepełnosprawnością intelektualną, wykazują wiele innych cennych zalet, których możemy się od nich uczyć, ale na ogół mało zwraca się na nie uwagę.
Mówiła o tym prof. dr hab. Elżbieta Zakrzewska-Manterys z Uniwersytetu Warszawskiego, matka głęboko upośledzonego Wojtka. Powiedziała, że nie czyta on i nie pisze, ale zarazem podkreśliła, że wartość człowieka nie powinna być mierzona jedynie sukcesem. Jej zdaniem osoby niepełnosprawne intelektualnie są ludźmi, doskonałymi w swoim sposobie bycia, a ich człowieczeństwo jest pełne, a nie tylko częściowe.
Cały artykuł: Eksperci: od niepełnosprawnych intelektualnie uczmy się radości życia - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz