Okaż choremu troskę i szacunek. Pokaż, że pomimo tego, iż nie jest już taki, jaki był kiedyś, to nadal jest dla ciebie kimś bardzo ważnym, kimś kogo kochasz i na kim bardzo ci zależy.
2.Problemy z komunikacją
Nie ma już między wami kontaktu werbalnego lub jest on coraz bardziej utrudniony? Pamiętaj o komunikacji pozawerbalnej – dotyk i gesty potrafią wiele zdziałać. Ucz się nowych sposobów rozmowy z chorym i panowania nad sobą w sytuacjach stresowych. Chociaż na skutek choroby zdolności komunikacji pogarszają się, istotne jest, aby cały czas porozumiewać się z chorym:
- używaj słów, które według ciebie osoba chora rozumie. Chorzy na alzheimera, w wyniku upośledzenia funkcji pamięci, mają trudności z uczeniem się nowych rzeczy. Obserwuj, jak zawęża się zakres słownictwa chorego i nie miej o to do niego pretensji,
- mów powoli, zdając się w tej kwestii na swój instynkt. Wolniejsze tempo mówienia pomaga zrozumieć przekazywaną wiadomość,
- używaj prostych słów i kieruj je bezpośrednio do chorego, bądź konkretny,
- moduluj ton głosu. Jeśli chcesz coś wyegzekwować od chorego , twój głos musi być zdecydowany. Ciepły i przyjazny głos sprawi, że komunikowanie się będzie przyjemnością dla ciebie i chorego,
- unikaj konfliktów. Skuteczniejsze będzie odwrócenie uwagi chorego, niż tłumaczenie mu dlaczego coś należy zrobić lub dowodzenie, że coś nie jest prawdą.
- używaj ilustracji i wydruków. „Rysunek znaczy tyle, co tysiąc słów”. Kiedy wszystko inne zawodzi, ilustracja może ułatwić przekazanie wiadomości i myśli. Przydatny może okazać się mały album ze zdjęciami członków rodziny i przyjaciół,
- uśmiech na twarzy kojarzy się z czymś miłym – pamiętaj o tym, a zauważysz różnice w zachowaniu chorego,
- dla niektórych gesty są nieodzownym elementem komunikacji. Pokazuj choremu np. gdzie ma usiąść, jak ma uczesać włosy,
- jeśli jesteś w bliskiej odległości od osoby chorej, nie ograniczaj się wyłącznie do słów i gestów. Dotykając chorego zwiększasz szanse nawiązania kontaktu.
Staraj się dostosować dotychczasowe zwyczaje w obchodzeniu rodzinnych spotkań do możliwości chorego. W żadnym razie nie rezygnuj ze spotkań z rodziną i przyjaciółmi! To prowadzi do izolacji społecznej ciebie i chorego.
4.Priorytetowo potraktuj szeroko rozumiane bezpieczeństwo chorego
Nie zwlekaj i złóż wniosek o ubezwłasnowolnienie i ustalenie opiekuna prawnego. Ubezwłasnowolnienie nie oznacza braku szacunku dla chorego lub czynienia mu krzywdy! Chroni przed zawieraniem umów kredytowych, aktów notarialnych, darowizn, pozwala także decydować o leczeniu szpitalnym czy zabiegach operacyjnych. Pamiętaj także o zabezpieczeniu mieszkania – chorzy często uciekają, mogą pozostawiać włączony gaz itp.
5.Zadbaj o siebie
Będziesz lepiej wywiązywać się ze swojej misji opiekuna osoby chorej na alzheimera, jeżeli zadbasz o swój odpoczynek poprzez zorganizowanie właściwej opieki. Proś o pomoc rodzinę, przyjaciół, sąsiadów, szukaj wsparcia.
Więcej: http://zdrowiwiekowi.pl/opieka-nad-osoba-cierpiaca-na-chorobe-alzheimera-miniporadnik/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz