czwartek, 28 listopada 2013

Raport ekspertów: powołajmy Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl

Podczas niedawnej debaty "Choroba Alzheimera - uczmy się pomagać" w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (wszystkie prezentacje ekspertów: http://przystanekalzheimer.blogspot.com/2013/11/materiay-z-debaty-choroba-alzheimera.html) jeden z prelegentów stwierdził, że w Polsce nie ma już opieki społecznej. Zniknęła nawet z nazwy ministerstwa. Zastąpiła ją polityka społeczna - mamy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach którego działa Departament Polityki Senioralnej. Dlatego proponowana niżej zmiana wydaje się jak najbardziej racjonalna i pożądana. Rozrzucenie odpowiedzialności między Ministerstwo Zdrowia i MPiPS doprowadziło do tego, że przepadł bardzo potrzebny projekt Ustawy o pomocy niesamodzielnym. W tej kadencji Sejmu z pewnością nie zostanie ona przyjęta. Panowie ministrowie Arłukowicz i Kosiniak-Kamysz zastosowali metodę "gorącego kartofla", który trzeba natychmiast odrzucić, żeby się nie poparzyć. Na koniec sprawa oparła się o Ministerstwo Finansów, które osoby chore i starsze traktuje jak koszty. Na koniec jedna uwaga. O projekcie utworzenia Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej dobrze wypowiadają się zarówno politycy PiS jak i PO. W każdym innym kraju byłby to argument za szybką realizacją tej inicjatywy, ale czy w Polsce...
Piotr Czostkiewicz

Teraz fragment materiału z portalu rynekzdrowia.pl:
"W raporcie "System Ochrony Zdrowia w Polsce - Diagnoza i Kierunki Reformy" zaprezentowanym w środę (27 listopada) podczas konferencji Pracodawców RP, zespół ekspertów "Akademii Zdrowia 2030" postuluje m.in. rozszerzenie kompetencji ministra zdrowia o zadania z zakresu polityki społecznej i powołanie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej (MZiOS). Miałoby to poprawić efektywność gospodarowania środkami w ochronie zdrowia i opiece społecznej i zapobiec rozmywaniu systemu.
Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, pod kierownictwem którego pracował zespół ekspertów, wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że dzięki temu połączeniu w resorcie znalazłyby się wszystkie pieniądze faktycznie przeznaczane na opiekę zdrowotną.
- Poza resortem zdrowia mamy obecnie olbrzymie środki wydawane m.in. na rehabilitację, zasiłki, sanatoria. Problemy związane ze zdrowiem społeczeństwa finansowane są m.in. ze składki zdrowotnej, składki rentowej, składki chorobowej. Tymczasem wszystkie pieniądze powinny znajdować się w jednej kasie, aby nie rozmywać systemu - wskazuje Andrzej Mądrala. 
Więcej: Raport ekspertów: powołajmy Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz