niedziela, 17 listopada 2013

Rzecznik Praw Obywatelskich upomni się o godność chorych na alzheimera

W piątek 15 listopada w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się debata "Choroba Alzheimera - uczmy się pomagać" (zobacz też: http://przystanekalzheimer.blogspot.com/2013/10/zaproszenie-na-debate-w-biurze.html i http://przystanekalzheimer.blogspot.com/2013/11/polska-poucza-europe-w-kwestii-choroby.html).
Z tego, co udało mi się ustalić, za tym spotkaniem kryje się konkretne działanie. Oto scenariusz:
  1. Do 5 grudnia organizacje alzheimerowskie obecne na spotkaniu przedstawią Pani prof. Teresie Lipowicz, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, raport w sprawie wyzwań, jakie niosą choroby otępienne związane ze starzeniem się społeczeństwa.
  2. Na tej podstawie prof. Lipowicz zwróci się do premiera Donalda Tuska w formie generalnego wystąpienia (instrument, z którego Rzecznik Praw Obywatelskich może korzystać w przypadku katastrofalnych zaniedbań w jakiejś dziedzinie) sugerującego w jakim kierunku powinny pójść zmiany.
  3. Premier RP ma 30 dni na danie odpowiedzi. Zapewne odeśle pismo do swoich ministrów. Jednego lub trzech, bo reformy muszą wymagać współdziałania Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Finansów.
  4. Jeśli konkretnej odpowiedzi, chęci współpracy, nie będzie, Rzecznik Praw Obywatelskich skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego z powołaniem się na art. 30 Konstytucji RP mówiącym o godności człowieka. Oto jego treść:
    Art. 30.
    Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz