Poradnik opiekuna
Zmiany w zdolności porozumiewania się – podstawowe problemy
Osoby cierpiące na Alzheimera mają kłopot z porozumiewaniem się z powodu dużych problemów z pamięcią. Z wysiłkiem szukają odpowiednich słów, zapominają, co chciały powiedzieć. W takiej sytuacji opiekun może odczuwać zniecierpliwienie. Pragnie, aby chory w sposób prosty i szybki powiedział mu o co im chodzi. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach pomóc może wiedza na temat typowych problemów z porozumiewaniem się powodowanych przez Alzheimera. Oto niektóre z nich:- Trudności ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas mówienia
- Problemy ze zrozumieniem co znaczą dane słowa
- Problemy z utrzymaniem uwagi w czasie dłuższej rozmowy
- Gubienie wątku podczas rozmowy
- Problemy z pamiętaniem kolejnych kroków w wykonywaniu zwykłych czynności, takich jak gotowanie posiłku, płacenie rachunków, ubieranie się lub robienie prania
- Problemy z niezwracaniem uwagi na hałasy w tle płynące z radia, TV, dzwonka telefonu lub rozmów w pokoju
- Frustracja jeśli nie udaje się porozumieć
- Bardzo duża wrażliwość na dotyk oraz na ton i natężenie głosu
Jak porozumieć się z chorym na Alzheimera?
Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że to choroba, a nie na przykład złe intencje chorego, powoduje zmiany w tym obszarze. Drugim krokiem jest wypróbowanie pewnych wskazówek, które mogą ułatwić porozumiewanie się.Aby porozumieć się z osobą która cierpi na Alzheimera:
- Gdy chcesz przyciągnąć uwagę chorej osoby nawiązuj z nią kontakt wzrokowy i zwracaj się do niej po imieniu.
- Bądź świadomy tonu swojego głosu oraz tego jak głośno mówisz, jak patrzysz na chorego i tego co wyraża twój „język ciała”. Język ciała to informacja, którą przekazujesz poprzez samo ułożenie swego ciała. Na przykład, jeśli stoisz z rękoma ciasno założonymi jedna na drugą, możesz przekazać informację, że jesteś spięty lub zły.
- Zachęcaj do rozmowy, w której najdłuższej jak się da biorą udział obie strony. To pomaga osobie z Alzheimerem poczuć się lepiej we własnej skórze.
- Pomagając chorej osobie, oprócz mówienia do niej, używaj innych sposobów, np. delikatnego dotyku, gdy chcesz nią pokierować.
- Gdy pojawiają się trudności w porozumieniu się z osobą chorą na Alzheimera, próbuj odwrócić jej uwagę. Na przykład, zaproponuj, aby zrobić coś co sprawi jej przyjemność, np. przekąskę lub spacer po okolicy.
- Zachowuj się w sposób ciepły, czuły i rzeczowy.
- Podczas mówienia do osoby chorej, trzymaj ją za rękę.
- Bądź otwarty na to, co może chorego niepokoić, nawet jeśli trudno go zrozumieć.
- Pozwól choremu podejmować niektóre decyzje i okazuj zainteresowanie.
- Bądź cierpliwy przy wybuchach złości. Pamiętaj, że to „przemawia” choroba.
- Jeśli odczuwasz frustrację, zrób sobie przerwę.
- Dawaj proste polecenia, krok po kroku.
- Powtarzaj polecenia i przeznacz więcej czasu na reakcję. Staraj się nie przerywać.
- Nie mów o chorej osobie jakby jej tam nie było.
- Nie zwracaj się do chorego jak do dziecka lub „dziecięcym” głosem.
- „Spróbujmy zrobić to tak” zamiast wytykać błędy.
- „Proszę zrób to” zamiast „Nie rób tego”.
- „Dziękuję za pomoc” nawet jeśli rezultaty nie są doskonałe.
- Zadawać pytania, które wymagają odpowiedzi „tak” lub „nie”. Na przykład, mógłbyś powiedzieć: „Czy jesteś zmęczony?” zamiast: „Jak się czujesz?”
- Ograniczać wybór. Na przykład, mógłbyś powiedzieć: „Chciałbyś na obiad mielone czy kurczaka?” zamiast: „Co chciałbyś na obiad?”
- Powiedzieć coś innymi słowami jeśli osoba chora nie zrozumie za pierwszym razem tego co powiedziałeś. Na przykład, jeśli zapytasz chorego czy jest głodny i nie otrzymasz odpowiedzi, mógłbyś powiedzieć: „Obiad jest gotowy. Zjedzmy.”
- Staraj się nie mówić: „Nie pamiętasz?” lub: „Mówiłem ci.”
Gdy chory zdaje sobie sprawę z utraty pamięci…
Alzheimer jest obecnie diagnozowany we wcześniejszych stopniach zaawansowania. Oznacza to, że wiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak choroba wpływa na ich pamięć. Oto kilka wskazówek jak pomóc komuś, kto wie, że ma problemy z pamięcią:
- Poświęć czas na słuchanie. Osoba chora może chcieć rozmawiać o zauważanych przez siebie zmianach.
- Bądź jak najbardziej delikatny. Nie poprawiaj za każdym razem, gdy chory o czymś zapomni lub powie coś dziwnego. Staraj się rozumieć, że dla osoby chorej porozumiewanie się jest wysiłkiem.
- Bądź cierpliwy gdy chory na Alzheimera ma trudności ze znalezieniem odpowiednich słów lub z nazwaniem swoich uczuć.
- Pomóż osobie chorej w znalezieniu słów do wyrażenia myśli i uczuć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz